Optymalizacja wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwo jest niezbędna, jeżeli chcemy poprawić jego rentowność. Można to osiągnąć między innymi poprzez podnoszenie efektywności magazynu. Jest to proces ciągły, który wymaga przede wszystkim zainwestowania we właściwe rozwiązania technologiczne. Chodzi mianowicie o regały wysokiego składowania, które pozwolą na składowanie pionowe. W ten sposób możemy zmaksymalizować ilość dostępnej przestrzeni magazynowej w danym obiekcie. Nie musimy ograniczać się do tradycyjnych regałów paletowych. Producenci oferują także inne warianty, które mogą przydać się w naszym magazynie.
Czy zakup regałów mobilnych to dobry pomysł?
Nidy nie powinniśmy zaprzestać naszych starań dotyczących poprawy efektywności magazynowania towarów. W miarę pojawiania się na rynku nowych rozwiązań warto rozważyć ich wdrożenie. Doskonałym przykładem są regały mobilne, zwane także przesuwnymi. Sprawdza się przede wszystkim w budynkach, w których dysponujemy ograniczoną powierzchnią magazynową. Może to wynikać z wysokich kosztów utrzymania każdego metra powierzchni. W takiej sytuacji tańszym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Regały mobilne przydadzą się również w dużych magazynach, gdyż pozwalają na skuteczne zorganizowanie przechowywanych towarów. Co więcej, nasi pracownicy mogą szybko uzyskać do nich dostęp.
Zalety tego rozwiązania
Podczas kupowania takich regałów możemy swobodnie dobrać ich wielkości i wysokość. Bez problemu znajdziemy produkt pasujących do wymiarów naszego magazynu. Konieczny będzie montaż systemu służącego do automatycznego przesuwania regałów. To właśnie dzięki niemu możliwy jest błyskawiczny dostęp do składowanych towarów. Zakup mobilnych regałów stanowi rozsądną inwestycję, gdyż pozwoli zredukować koszty przechowywania pojedynczych produktów. Co więcej, tego typu regały posiadają liczne systemy stabilizujące oraz blokady. Za ich pomocą mamy zagwarantowane bezpieczeństwo składowanych przedmiotów oraz naszych pracowników.
Kiedy warto zainwestować w regały wspornikowe?
Magazynowanie produktów wielogabarytowych lub o nietypowych kształtach nie jest łatwym zadaniem. Na szczególną uwagę zasługuję towary walcowe i rurowe. Do obsługi tych pierwszych potrzebne są regały wspornikowe lub ewentualnie paletowe wyposażone w specjalne poprzeczki. Natomiast w przypadku towarów rurowych najlepiej zaopatrzyć się w regały wspornikowe o właściwych wymiarach. Składowane na nich rury muszą zostać zabezpieczone przed obracaniem się w kierunku zewnętrznym. Do tego zadania przydadzą nam się odboje na ramionach podpierających. W przypadku rur półsztywnych istnieje możliwość umieszczenia ich w sztywnych klatach. Wtedy nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed toczeniem.
Czym kierować się podczas zakupu regałów wspornikowych?
Kupując regały dłużycowe, musimy uwzględnić rodzaj materiałów, które planujemy składować. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać model z jednostronnym lub dwustronnym dostępem. Oprócz tradycyjnych regałów stacjonarnych producenci oferują także wariant mobilny na bazach jezdnych. Niezależnie od wybranego modelu, trzeba upewnić się, że kupujemy precyzyjnie wykonany produkt. Tylko w ten sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo naszych pracowników oraz składowanych towarów. W przypadku regałów stacjonarnych duże znaczenie ma także sposób mocowania. Najlepiej zainwestować w stabilną konstrukcję, która będzie w stanie znieść nawet duże obciążenia.
Jeżeli ograniczamy się do używania wyłącznie regałów paletowych, trudno będzie nam poprawić efektywność składowania towarów w naszym magazynie. Musimy być gotowi zainwestować w regały wspornikowe oraz mobilne. Tylko w ten sposób zapewnimy optymalne wykorzystanie dostępnej nam przestrzeni magazynowej.