728 x 90

Czyszczenie elewacji po zimie – poznaj kilka praktycznych porad

Czyszczenie elewacji po zimie – poznaj kilka praktycznych porad

Elewacja budynku to bez wątpienia jego wizytówka. Jest to bowiem pierwsza rzecz, jaką goście widzą, podjeżdżając pod dom. Co ważne, elewacja nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej. Jej zadaniem jest także ochrona budynku przed chłodem i innymi negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne jest zatem, aby o elewację właściwie dbać. Jest to szczególnie ważne po zimie. Jak zatem skutecznie czyścić elewację budynku?

Jak i czym myć elewację budynku?

Urządzeniem, które bez wątpienia najlepiej sprawdza się w przypadku czyszczenia elewacji budynku, jest myjka ciśnieniowa. Pozwala na skuteczne usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Dziś na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Warto jednak postawić na myjkę wyposażoną w funkcję regulacji mocy i siły natrysku. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie pracy urządzenia do konkretnego materiału, z którego elewacja jest wykonana i jego struktury. Czyszcząc elewację myjką ciśnieniową, pamiętać trzeba, aby strumień wody kierować pod różnym kątem. Samo mycie zacząć powinno się od górnej części budynku, a następnie stopniowo powinno się przesuwać w dół. Jeśli zabrudzenia nie są duże, wówczas do ich usunięcia najczęściej wystarczy sama woda. Jeśli z kolei zabrudzenia są dość duże, to dodatkowo wykorzystać należy odpowiednie preparaty czyszczące.

Jakie preparaty czyszczące stosować do mycia elewacji budynku?

Jak wspominano, dziś na rynku dostępne są naprawdę nowoczesne myjki ciśnieniowe. Wśród nich wyróżnia się na pewno myjka ciśnieniowa Karcher. Może się jednak zdarzyć tak, że elewacja budynku po zimie będzie tak zabrudzana, że jej wyczyszczenie samą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej nie będzie możliwe. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów czyszczących. Pamiętać jednak trzeba o tym, że środki myjące nie mogą być wybierane w sposób przypadkowy. Preparat zawsze musi być dopasowany do rodzaju zabrudzeń i materiału, z którego elewacja jest wykonana. Jeśli elewacja pokryta jest farbą naprawdę wysokiej jakości, wówczas wybór preparatów czyszczących nie stanowi większego problemu. Dobrej jakości farba nie przepuszcza bowiem silnych środków chemicznych. Po zimie często dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków grzybobójczych. Tworzą one bowiem skuteczną warstwę ochronną, która chronić będzie elewację przed pleśnią.

Czym jest piaskowanie elewacji?

Poza zastosowaniem myjki ciśnieniowej warto wykorzystać także inne sposoby oczyszczania elewacji budynku. Jednym z takich sposobów jest piaskowanie elewacji. O czym mowa? Metoda ta polega na wykorzystaniu piasku, który pod wpływem wysokiego ciśnienia skutecznie usuwa nawet najdrobniejsze zabrudzenia z elewacji budynku. Co ważne, piaskowania pozwala na usunięcie zabrudzeń w nawet najtrudniej dostępnych miejscach. Podkreślić tu trzeba, że piaskowanie w żaden sposób nie niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia elewacji. Oczywiście pod warunkiem, że wykonywane jest w sposób właściwy. Istotne jest tu bowiem choćby to, aby przed piaskowaniem odpowiednio zabezpieczyć te miejsca, do których piasek nie powinien się dostać. Na koniec wspomnieć trzeba, że po zakończeniu oczyszczania elewacji po zimie, konieczna jest jeszcze dodatkowa impregnacja elewacji. Wszystko po to, aby ją zabezpieczyć na kolejne miesiące.

Najnowsze wpisy