728 x 90

Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrza? Kilka pomysłów

Jak wykorzystać marmur w aranżacji wnętrza? Kilka pomysłów

Marmur powszechnie uchodzi za materiał ekskluzywny. Być może właśnie z tego powodu niemal zawsze stanowił on inspirację dla projektantów, którzy zastanawiali się w jaki sposób zaaranżować wnętrze, aby wykorzystać jego niekwestionowany potencjał dekoracyjny. Do tej pory powstało wiele rozmaitych koncepcji na użycie tego materiału w procesie aranżacji różnych typów pomieszczeń tak, aby efekt finalny nie był przytłaczający, a wręcz przeciwnie – sprawił, by wnętrze było przestrzenne, jasne, eleganckie.

Stylowe kolumny i ścianki działowe

Wykorzystanie marmuru, czyli materiału, który sam w sobie przywodzi na myśl bogactwo i przepych, do stworzenia elementów mogących również zostać odebrane jako przesadnie szykowne, z pozoru wygląda na dosyć ryzykowne przedsięwzięcie. Jednak gdy poświęcimy chwilę na przeanalizowanie takiego projektu, dojdziemy do wniosku, że smukłe marmurowe kolumny mogą być doskonałą ozdobą większych pomieszczeń. Podobnie rzecz ma się ze ściankami działowymi, które są bardzo praktyczne przy wydzielaniu mniejszych stref w aranżacji, a po drugie dzięki wykorzystaniu marmuru, będą stanowiły niebanalną dekorację, wyróżniającą się na tle całego wnętrza.

Marmurowe ściany lub podłogi

Marmur sprawdzi się także w postaci materiału na większe powierzchnie, a mianowicie całe ściany lub podłogi. Dobrym wyborem może okazać się wysokiej jakości marmur turecki, z którego wytwarzane są płyty ścienne oraz płyty podłogowe. W przypadku takiego wyboru nie należy jednak zapominać o jednej, bardzo istotnej rzeczy, jaką jest zachowanie umiaru i by raczej trzymać się zasady, że naturalne materiały łączymy z naturalnymi

Eleganckie meble

Wielu producentów wykorzystuje marmur do produkcji mebli, ponieważ jest to materiał niezwykle trwały, co czyni go jednocześnie odpornym na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Dzięki uzupełnieniu swojego wnętrza meblami posiadającymi marmurowe akcenty, bądź w całości z niego wykonanymi, nabierze ono klasy oraz luksusowego wyglądu, a także w niebanalny sposób doda mu odrobiny kolorytu. Ciekawymi pomysłami zastosowania tego typu mebli są na przykład stół do jadalni z marmurowym blatem, marmurowe wyspy kuchenne czy też niewielkie stoliki kawowe.

Drobne dekoracje

Jak wiadomo, marmur jako materiał wnętrzarski stanowi dosyć kosztowną inwestycję. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani, aby w jakiś sposób włączyć go do naszej wymarzonej aranżacji, ciekawym rozwiązaniem będzie wprowadzenie małych elementów dekoracyjnych. Postawienie w którymś z pomieszczeń jednej lub dwóch niewielkich lamp, świecznika albo miski na owoce wykonanej z marmuru, niewątpliwie doda mu nutki elegancji. W przypadku łazienek można pomyśleć na przykład o marmurowej umywalce.

Schody

Jednym z najpiękniejszych elementów, jaki można wykonać z zastosowaniem wykończenia z marmuru, są oczywiście schody.  Marmurowe schody są dużo trwalsze od drewnianych a kosztują podobnie.

Marmurowe wykończenia od wieków cieszą się uznaniem i znajdują zastosowanie w architekturze. Przy umiejętnym wkomponowaniu płytek marmurowych w wystrój wnętrza możemy uzyskać niepowtarzalne efekty aranżacyjne.

Najnowsze wpisy