728 x 90

Projektujemy ogród w stylu włoskim – główne cechy

Projektujemy ogród w stylu włoskim – główne cechy

Ogród w stylu włoskim to prawdziwe piękno ukryte w prostocie, harmonii oraz symetrii. Taki efekt możliwy jest jednak tylko poprzez systematyczną pielęgnację, dzięki której zostanie utrzymany niezwykły wygląd miejsca. Jak zatem stworzyć ogród na miarę tych ze słonecznej Italii?

Charakterystyka ogrodu włoskiego

Ogrody włoskie swymi początkami sięgają epoki renesansu, kiedy to bogaci gospodarze zaczęli traktować przestrzeń wokół domu jako miejsce odpoczynku i zabaw. Cechowała je ogromna finezja oraz starannie dobrane detale. Nie zmienne jest to, iż takie ogrody wymagają ogromnego nakładu pracy, dobrego zaplanowania, a także znacznych środków finansowych. Każdy krzak powinien być idealnie i równo przycięty, gdyż w tym stylu ważna jest regularność. Charakterystyczny jest też podział części ogrodowych na kwadratowe kwatery, które ogrodzone są niskim żywopłotem. W ich środku znajduje się miejsce na zioła czy kwiaty. Ciekawą kompozycją wykorzystywaną we włoskich ogrodach jest ornament z niewielkich krzewów. Ich wzory były różnorodne – od figur geometrycznych po łuki i gwiazdy. Przykładem może być ornament węzłowy, w którym rzędy roślinności przeplatały się wzajemnie, tworząc piękną plecionkę. Niezbędnym elementem są też rzeźby lub figury ogrodowe, które dodatkowo ozdabiają całą kompozycję. Projektując przestrzeń wokół domu, należy uwzględnić też wodę i wszelkie zbiorniki wodne. Powszechnie występującą jest fontanna ogrodowa z kamienia, zwykle budowana na planie koła czy kwadratu. Warto postawić ją w centralnym miejscu, przed domem, by goście mogli podziwiać jej okazałość.

Roślinność we włoskim ogrodzie

Chcąc założyć ogród we włoskim stylu, należy pamiętać, aby wybierać roślinność typową dla polskiej, czyli umiarkowanej strefy klimatycznej. Nie sprawdzą się gatunki, które występują wyłącznie na terenie Morza Śródziemnego. W ich miejsce warto postawić na te rodzime jak drzewa liściaste lub rośliny introdukowane. Niezmiennie jednak bazę włoskiego ogrodu stanowi bukszpan, który odgradza poszczególne kwatery. Nutkę klimatu słonecznej Italii dodadzą cyprysy, lawenda, róże czy winorośl. W ich towarzystwie doskonale odnajdą się zioła, np. oregano i bazylia, charakterystyczne dla włoskiego stylu. Warto również zauważyć, że w takich ogrodach zielone krzewy powinny przeważać nad drzewami i kwiatami. Ich kolorystyka ma być ognista i pełna ciepłych, słonecznych barw takich jak czerwień, żółć i pomarańcz.

Meble do ogrodu włoskiego

Kluczowym elementem każdego ogrodu włoskiego powinna być wygodna sofa. Warto sięgać po ażurowe modele wykonane z drewna akacjowego, które będą współgrały z renesansową estetyką miejsca. Sprawdzą się też fotele i leżanki, jednak muszą być wykonane z tego samego materiału co kanapa. Ich kolor powinien być neutralny, aby nie zaburzył całej aranżacji. Pomiędzy drzewami można też zamontować bawełniany hamak, dzięki któremu wielogodzinny relaks będzie jeszcze przyjemniejszy. Nie wolno zapominać także o dodatkach, np. donicach.

Najnowsze wpisy