728 x 90

Rolety zaciemniające – na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Rolety zaciemniające – na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Ostre światło słoneczne potrafi utrudnić wykonywanie codziennych czynności, np. pracę, co ma szczególne znaczenie, kiedy wielu z nas pracuje obecnie w systemie home office. Komfortowe warunki mogą zapewnieć odpowiednio dobrane rolety, ograniczające dopływ światłą do mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet zaciemniających, aby były funkcjonalne i stylistycznie odpowiednie?

Rolety zewnętrzne a wewnętrzne

Podstawowym różnicowaniem rolet jest to, z której strony okna zostaną one zamontowane. Tutaj, w zależności od naszych priorytetowych potrzeb, mamy do wyboru dwie opcje. Opcja zewnętrzna jest skierowana szczególnie dla osób, którym najbardziej zależy na ochronie mieszkania przed nagrzaniem się promieniami słońca. Niestety, wybierając opcję zewnętrzną, musimy się liczyć ze sporymi kosztami montażu. Kolejnym minusem jest to, że korzystanie z nich może spowodować, że w mieszkaniu będzie zbyt ciemno – nie ma opcji regulacji przepuszczalności promieni słonecznych przez roletę. Taką możliwość oferują rolety wewnętrzne – w zależności od  grubości i kolorystyki tkaniny z której zostały wykonane, mogą w różnym stopniu zaciemniać pomieszczenie.

Gdzie montować rolety zaciemniające?

Rolety zaciemniające sprawią się idealnie w sypialni – ułatwią zasypianie i jakościowy wypoczynek. Szczególnie przydatne są one dla tych, którzy mają problemy z zasypianiem i łatwo rozpraszają ich światła wpadające z zewnątrz do sypialni. Jest to też niezwykle korzystne rozwiązanie dla osób pracujących na nocne zmiany. Warto rozważyć montaż rolet zaciemniających także w domowym biurze oraz w pokoju dziecięcym. Najmłodsze dzieci sypiają o bardzo różnych porach dnia i nocy, a dzięki roletom zaciemniającym będzie to dla nich zdecydowanie łatwiejsze.

Rodzaje rolet zaciemniających

Mówiąc o roletach wewnętrznych, warto wspomnieć o dwóch najważniejszych ich rodzajach. Roletami najpopularniejszymi są te wykonane z materiału blackout – tak zwane rolety podgumowane. Nie przepuszczają one światła z zewnątrz. Strona wewnętrzna rolety to najczęściej materiał poliestrowy. Dzięki takiemu połączeniu rolety te są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Im ciemniejszy kolor materiału, tym większy stopień zaciemnienia. Pamiętać należy jednak, że nie powinno się umieszczać rolet tych na oknach dachowych, ani na wyższych piętrach budynków, w których okna zwrócone są na południe – wysoka temperatura potrafi stopić niektóre z gumowych elementów.

Drugim rodzajem rolet wewnętrznych, o których warto wspomnieć, są rolety odbijające światło zewnętrzne. Możliwość odbijania światła zapewniają tkaniny, które od strony, z której pada światło, pokryte są aluminium, srebrem, bądź masą perłową, a rzadziej posrebrzaną gumą. Ich montaż pozwoli również zmniejszyć szybkość nagrzewania się mieszkania, co ma szczególne znaczenie w czasie upałów.

Montaż rolet zaciemniających ma wiele zalet dla każdego domownika. Jest to świetny sposób ograniczenia dostępu światła oraz zapobiegania nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w czasie lata. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice pomiędzy rodzajami dostępnych rolet i wybrać te, które w największym stopniu spełnią nasze oczekiwania.

Najnowsze wpisy