728 x 90

Wafel bawełniany – 5 podstawowych faktów

Wafel bawełniany – 5 podstawowych faktów

Bawełna to jedna z najpopularniejszych tkanin wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym. Produkuje się z niej odzież wierzchnią oraz bieliznę, a także stosuje w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu. Bawełna znalazła zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu. Ze względu na właściwości higroskopijne i dużą przepuszczalność powietrza, powszechnie używa się jej do produkcji materiałów opatrunkowych. Na co dzień można ją też spotkać w filtrach do kawy, sieciach rybackich, luksusowym papierze, kosmetykach, a nawet w banknotach dolarowych. Wśród wielu rodzajów bawełnianych tkanin, warto wyróżnić uroczą bawełnę wafelkową.

Ciekawa faktura

Bawełna wafelkowa zawdzięcza swoją nazwę specyficznej fakturze, która przypomina dobrze wszystkim znane wafelki. Bawełna wafel na swojej powierzchni ma wytłoczone symetryczne, małe kwadraciki, stąd skojarzenie z popularnym rodzajem słodyczy. Bawełna wafelkowa jest ponadto delikatna i przyjemna w dotyku, tak samo, jak słodkie wafelki w kontakcie z naszym podniebieniem. Ubrania wykonane z tego rodzaju bawełny są zatem bardzo komfortowe i nie powodują żadnych podrażnień skóry.

100% bawełny w bawełnie

Wszyscy, którzy dbają o to, aby ich skóra miała kontakt z jak największą ilością naturalnych tkanin, z pewnością pokochają bawełnę wafelkową. Jej skład to bowiem stuprocentowa bawełna bez sztucznych domieszek. Bardzo często jest to czynnik decydujący o wyborze danej tkaniny do szycia przez osoby ze skłonnościami do uczuleń. Ponadto bawełna wafelkowa znakomicie przepuszcza powietrze oraz doskonale izoluje przed zimnem. Jest to zatem idealny materiał do szycia ubranek dziecięcych, ręczników, szlafroków oraz innych tekstylnych elementów wyposażenia wnętrz.

Gwarancja bezpieczeństwa i jakości

Nie wszystkie tkaniny do szycia mogą się pochwalić certyfikatem, który posiada bawełna wafel. Certyfikat Oeko Tex Standard nadany przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi to gwarancja bezpieczeństwa w kontakcie ze skórą niemowląt oraz osób ze skłonnościami alergicznymi czy atopowym zapaleniem skóry. Gwarancja jakości, którą potwierdza otrzymany certyfikat, sprawia, że coraz liczniejsze podmioty, zajmujące się masowym szyciem ubranek dziecięcych oraz produkcją innych artykułów tekstylnych przeznaczonych do użytku przez najmłodszych, odwiedzają sklep z tkaninami właśnie w poszukiwaniu bawełny wafelkowej.

Materiał do zadań specjalnych

Kolejnym wyróżnikiem bawełny wafelkowej jest jej gramatura. Materiał zaskakuje grubością i wytrzymałością. Dzięki temu, że znakomicie zatrzymuje ciepło, często jest wykorzystywany jako tkanina do szycia koców, szlafroków czy narzut na łóżko. Naturalny skład i mięsista struktura, doskonale chronią użytkownika przed zimnem, gwarantując uczucie pełnego komfortu. Wśród opinii o produktach szytych z bawełny wafel, dominują te, w których jako jedna z głównych zalet wymieniana jest grubość i solidność materiału. Dzięki charakterystycznej strukturze wafla bawełnianego, ręczniki czy ściereczki, które szyje się z tej tkaniny, odznaczają się zwiększoną chłonnością. Poza tym, jak na bawełnę przystało, doskonale przepuszcza ona powietrze. Należy bowiem do grupy tzw. tkanin oddychających.

Bezproblemowa pielęgnacja

Produkty z bawełny wafelkowej można wielokrotnie prać w pralce, bez obawy o utratę ich właściwości czy odkształcenie. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie prane ubrania czy akcesoria, uszyte z wafla bawełnianego, zyskują dodatkową miękkość. Po wysuszeniu, elementy garderoby wykonane z tej tkaniny można bez obaw prasować w wysokich temperaturach przy użyciu żelazka lub stacji parowej.

Odwiedzając sklep z tkaninami w poszukiwaniu wielozadaniowego materiału najwyższej jakości, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na bawełnę wafelkową. Z powodzeniem można bowiem wykonać z niej ubrania oraz tekstylia dekoracyjne lub użytkowe.

Najnowsze wpisy