728 x 90

Wycieraczki – przegląd produktów dostępnych na rynku i metod ich pielęgnacji

Wycieraczki – przegląd produktów dostępnych na rynku i metod ich pielęgnacji

Wycieraczka pod drzwi to wizytówka każdego domu, która wita wszystkich jego gości. Poza podstawową funkcją ochrony wnętrza przed zabrudzeniami nanoszonymi na podeszwach obuwia, pełni zatem również funkcję dekoracyjną. Wybierając konkretny produkt, warto zwrócić uwagę także na metody pielęgnacji wycieraczek. Jakie modele znajdziemy na sklepowych półkach?

Wycieraczki gumowe

Wycieraczki wykonane z gumy to bardzo popularny wybór, ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Ich główna zaleta to wysoka wytrzymałość, trwałość oraz odporność na ścieranie. Z kolei podstawową wadą takich wycieraczek jest niezbyt atrakcyjny wygląd. Produkty tego typu kładziemy najczęściej bezpośrednio przed domem (zwłaszcza modele z dużymi otworami, przez które przedostaje się brud). Jednolite gumowe maty można natomiast stosować jako podkładkę pod wycieraczki tekstylne, które nie zostały wyposażone w dodatkową warstwę antypoślizgową lub ze względu na luźny splot przeciekają. Doskonale nadadzą się także do przechowywania mokrych lub zabłoconych butów. Niektóre wycieraczki tego typu zostały wyposażone w nieregularne gumowe wypustki, które pozwalają skutecznie pozbyć się zabrudzeń, ukrytych w zakamarkach podeszwy, dzięki czemu są jeszcze bardziej praktyczne.

Wycieraczki naturalne z włóknem kokosowym

Wybór włókna kokosowego to dobry krok dla osób ceniących sobie rozwiązania naturalne i ekologiczne. Jasnobrązowy kolor tego typu wycieraczek doskonale maskuje błoto i inne zabrudzenia, a przy tym pasuje do większości drzwi zewnętrznych. Takie wycieraczki prezentują się nieco lepiej niż produkty gumowe i są dużo przyjemniejsze w dotyku, dzięki czemu sprawdzą się także przy wyjściu do ogrodu, który nierzadko odwiedzamy boso. Niektóre modele wyposażone są w spodnią warstwę z antypoślizgowego materiału (np. gumy lub PVC), która zapobiega przesuwaniu się wycieraczki. Tego typu tekstylia mogą być także udekorowane gumowymi dodatkami, które pozwalają dokładniej doczyścić podeszwy butów. Pranie wycieraczek kokosowych nie jest zabiegiem koniecznym dla zachowania ich estetycznego wyglądu. Najczęściej wystarczy je po prostu gruntownie wytrzepać.

Wycieraczki z tworzywa sztucznego

Tekstylia z tworzywa sztucznego to jedyny wybór, który prezentuje się odpowiednio zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz mieszkania. Produkty tego typu przypominają tkaninę dywanową, którą można dobrać do wystroju przedpokoju i klatki schodowej czy wyglądu elewacji. Zazwyczaj wykonane są z polietylenu, nylonu lub polipropylenu, dlatego pranie wycieraczek tego rodzaju jest niezbędne w celu zachowania ich atrakcyjnego wyglądu. Wycieraczki z tworzywa sztucznego dostępne są w dwóch wersjach – gotowych lub ciętych na metry. Ich runo jest przyjemne w dotyku i może występować w wielu zróżnicowanych wzorach i kolorach. Bardzo często podszywa się je dodatkową warstwą gumy lub PVC. Dbając o ich czystość, warto regularnie skorzystać z usługi profesjonalnych pralni dywanów.

Wycieraczki pod drzwi to niezbędne wyposażenie każdego domu, które pozwala ochronić jego wnętrze przed nieuniknionymi zabrudzeniami z zewnątrz. Do użytku zewnętrznego warto wybierać modele odporne na zniszczenie i łatwe w czyszczeniu, czyli wycieraczki gumowe lub wykonane z włókna kokosowego. Z kolei wewnątrz mieszkania znacznie lepiej zaprezentują się produkty tekstylne z tworzywa sztucznego, które są przyjemne w dotyku, eleganckie oraz dostępne w wielu odsłonach. Obawa, że w trakcie użytkowania pokryją się niemożliwymi do usunięcia, bardzo widocznymi zabrudzeniami, jest zupełnie bezpodstawna, ponieważ każda profesjonalna pralnia dywanów stosuje preparaty i techniki czyszczenia, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia.

Źródło: Damat.pl – pralnia dywanów

Najnowsze wpisy