728 x 90

Anna Treter i inne gwiazdy poezji śpiewanej – zapoznaj się z ofertą Sklepu Polskiego Radia

Anna Treter i inne gwiazdy poezji śpiewanej – zapoznaj się z ofertą Sklepu Polskiego Radia

Żaden inny gatunek nie jest tak mocno związany z literaturą jak poezja śpiewana. Równocześnie jego granice są płynne, niejednokrotnie trudne do wyraźnego zakreślenia. Za poezję śpiewaną uznaje się bowiem muzyczne aranżacje utworów z kanonu literatury, a także wykonania tekstów autorskich, które powstały z myślą o przedstawieniu ich w formie muzycznej, szanując jednocześnie tradycję literatury i jej wyznaczniki. W polskiej poezji śpiewanej niebagatelną rolę odegrały kobiety. Największą popularnością cieszą się Ewa Demarczyk, Joanna Trzepiecińska oraz Anna Treter.

Anna Treter – gwiazda piosenki poetyckiej

Anna Treter to ceniona wokalistka i, co może niektórych zaskakiwać, utalentowana pianistka. Śladów po pierwszych krokach w działalności artystycznej należy szukać w historii zespołu „Pod Budą”, który współtworzy nieprzerwanie od 1977 roku. Głównym repertuarem grupy są oczywiście piosenki poetyckie. Jej działalność to także solowe występy, na których często sięga interpretuje własne teksty. Łącznie udało się jej już zagrać kilka tysięcy koncertów, zarejestrować wiele programów poetyckich i, wraz z zespołem, wydać kilkanaście płyt – niektóre pokryły się platyną.

Za co pokochali ją fani? Z pewnością za przenikliwe i emocjonalne teksty, rozpoznawalny – wypracowany przez lata – styl, niezapomniany głos, wspaniałą dykcję i serdeczność wobec fanów. Wielbiciele doceniają także bogactwo form muzycznych, które można odnaleźć na jej płytach. Ostatnie albumy Wielki wiatr i To ja znajdziecie w sklepie z płytami CD Polskiego Radia.

Muzyczna podróż po świecie poezji

Fani poezji śpiewanej znajdą w Sklepie Polskiego Radia znacznie więcej ciekawych propozycji muzycznych. Na początku warto wymienić absolutną klasykę: płyty z utworami Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty i Jana Pietrzaka. Większość z nich, pomimo że powstawała w zupełnie innych czasach, jest aktualna do dzisiaj. W ofercie znajdziemy też współczesne aranżacje najpiękniejszych polskich wierszy. Przykładem niech będzie muzyczne opracowanie wyboru wierszy napisanych przez Norwida, a wykonanych przez duet Natalii Sikory i Piotra Proniuka. Znajdziecie tu również liczne nagrania ze spektakli muzycznych na podstawie twórczości wybranych poetów. Warto zwrócić uwagę na program zatytułowany Jesienin, autorstwa ukraińskiej pieśniarki – Oleny Leonenko. Poezja Sergiusza Jesienina, słynącego przede wszystkim z napisanego rzekomo niedługo przed zagadkową śmiercią oktostychu, nie jest szczególnie popularna w naszym kraju, a powyższa pozycja może być doskonałym preludium do zagłębienia się w jego intrygującą twórczość.

Anna Treter, Marek Grechuta czy Jacek Kaczmarski to nazwiska rozpoznawalne nie tylko wśród fanów piosenki poetyckiej. Jeśli szukasz nowych inspiracji muzycznych, zajrzyj do Sklepu Polskiego Radia i zapoznaj się z aktualną ofertą.

Najnowsze wpisy