728 x 90

Czipowanie psa krok po kroku – poradnik

Czipowanie psa krok po kroku – poradnik

Czipowanie psów oraz innych czworonogów może okazać się bardzo pomocne nie tylko w sytuacji, gdy zamierzamy podróżować z psem za granicę samolotem. Czipowanie sprawdza się również na co dzień, gdyż ułatwia identyfikację naszego pupila oraz zwiększa prawdopodobieństwo jego odnalezienia w przypadku zaginięcia lub ucieczki.

Na czym polega czipowanie?

Czipowanie psów to zabieg polegający na wstrzyknięciu pod skórę czworonoga specjalnej, szklanej kapsułki zawierającej 15-cyfrowy numer, który zostaje wpisany do paszportu zwierzęcia. Następnie numer nadany zwierzęciu zostaje wprowadzony do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji oraz opcjonalnie także do innych rejestrów. W kodzie wszczepionym psu wraz z czipem, zostaje zawarta informacja o przebytych przez niego chorobach oraz ewentualnym leczeniu. Kod obejmuje również dane kontaktowe właściciela zwierzęcia – imię i nazwisko oraz aktualny adres i numer telefonu.

Bardzo ważne jest umieszczenie na szyi zwierzęcia widocznej zawieszki lub plakietki z informacją o tym, iż wszczepiono mu czip. W ten sposób weterynarz lub pracownik schroniska będzie mógł w łatwy sposób odczytać numer identyfikacyjny zaginionego czworonoga. W tym celu specjalista przykłada specjalny czytnik do miejsca na ciele zwierzęcia, w którym znajduje się czip – zwykle są to okolice karku lub też przestrzeń pomiędzy łopatkami.

Właściwości zabiegu

Sam zabieg wszczepienia czipa odbywa się na zasadzie iniekcji, a jego bolesność porównywana jest ze zwykłym zastrzykiem, wykonywanym w ramach szczepienia. Czipowanie psa to zabieg, który wystarczy wykonać raz w ciągu całego życia czworonoga. Jest on dostępny w większości gabinetów weterynaryjnych, a koszt całej usługi nie jest zbyt wygórowany. Ponadto nie istnieje górna granica wiekowa do przeprowadzenia wszczepienia implantu. Zabieg nie jest jednak zalecany dla szczeniąt poniżej 3 miesiąca życia.

Przebieg zabiegu

Pierwszym krokiem do wykonywania wszczepienia implantu jest wybór odpowiedniego gabinetu weterynaryjnego. Udając się na wizytę, należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa oraz jego ewentualny paszport, a także przygotować swoje aktualne dane osobowe. Nasz pupil może być poddany zabiegowi, tylko jeżeli został zaszczepiony przeciw wściekliźnie.

W gabinecie weterynaryjnym lub lecznicy weterynaryjnej lekarz wstrzykuje za pomocą specjalnej igły (grubszej niż ta do robienia tradycyjnych zastrzyków) chip wielkości ziarenka ryżu. Zabieg przypomina zwykły zastrzyk, jest niemal bezbolesny i całkowicie bezpieczny.

Kolejnym etapem jest rejestracja kodu w popularnych bazach pomagających w identyfikacji zaginionych zwierząt. Obecnie funkcjonuje kilka tego rodzaju baz danych, dlatego najlepiej umieścić informacje o naszym pupilu w każdej z nich.

Po skończonym zabiegu czipowania weterynarz przekazuje nam specjalny druk, który należy uzupełnić naszymi danymi osobowymi, a następnie umieszcza na nim nalepkę z numerem zwierzęcia. Z pewnością warto również nabyć specjalną zawieszkę dla naszego czworonoga i umieścić na niej informację o tym, iż zwierzę ma wszczepiony czip.

Po skończonym zabiegu można zabrać pupila do domu. Zabieg nie wymaga bowiem rekonwalescencji, dlatego pies może od razu powrócić do swoich codziennych aktywności.

Czipowanie psa jest w pełni bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem, który niesie za sobą wiele korzyści. Warto pamiętać, aby wybierać tylko renomowane lecznice weterynaryjne, które oferują nowoczesny sprzęt oraz wieloletnie doświadczenie swoich wykwalifikowanych specjalistów.

Najnowsze wpisy