728 x 90

Czy istnieją skuteczne sposoby na usuwanie graffiti i zapobieganie niechcianym malunkom?

Czy istnieją skuteczne sposoby na usuwanie graffiti i zapobieganie niechcianym malunkom?

Opinia o graffiti bardzo zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo było ono uznawane za akt wandalizmu charakterystyczny dla dużych miast. Dziś coraz częściej postrzegane jest jako sztuka bądź dekoracja szarych, miejskich terenów. Malunki nie zawsze pojawiają się jednak w pożądanych przez nas miejscach. Dostrzeżenie graffiti na elewacji naszego lokalu mieszkalnego, obiektu przemysłowego bądź budynku gospodarczego zapewne nie jest miłym doświadczeniem. Tym bardziej, jeżeli graffiti nie jest estetyczne, a niezidentyfikowani sprawy pozostają bezkarni. Na szczęście istnieją sposoby, które umożliwiają usunięcie niechcianego graffiti.

Ustalenie rodzaju farby oraz podłoża

Zanim zaczniemy usuwać z naszych własności niechciane malowidła, musimy określić rodzaj podłoża oraz typ farby. Ofiarami grafficiarzy zazwyczaj padają budynki, których zewnętrzna część wykonana jest ze szkła, cegły, granitu, betonu, drewna lub płytek ceramicznych. Analiza szkód pozwala oszacować, ile wyniesie cena usunięcia graffiti lub samodzielnie dobrać odpowiednie preparaty, które trwale nie pogorszą stanu elewacji. Trzeba również pamiętać o konieczności szybkiego reagowania, ponieważ wraz z upływem czasu zniszczenia stają się znacznie trudniejsze do usunięcia.

Metody na usunięcie graffiti

Najprostszą metodą stosowaną w większości przypadków jest zamalowywanie. Ten prosty i szybki sposób polega na nałożeniu nowej warstwy farby na elewację. Proces ten powtarzany jest do skutku, czyli do momentu, w którym grafiki nie przebijają spod farby. Jest to najbezpieczniejsza metoda dla większości powierzchni (np. kamienia, cegły czy betonu).

Innym sposobem na pozbycie się graffiti jest zastosowanie środków chemicznych stworzonych na bazie rozpuszczalników. Ich działanie polega na wniknięciu głęboko w podłoże i usunięciu rysunków czy napisów wykonanych za pomocą farby, spreju czy markera. Metoda ta najczęściej stosowana jest przy oczyszczaniu ceglanych bądź betonowych murów oraz rozmaitej ceramiki. Na rynku dostępne są środki czyszczące o różnej mocy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy dobieraniu ich do zanieczyszczonej powierzchni. Preparaty tego typu znajdują zastosowanie również w przypadku powierzchni metalowych (np. kolejowych wagonów oraz ekranów dźwiękowych). W przypadku graffiti na drewnie w oczyszczeniu zapewne pomoże zwykły spirytus.

Kolejnym sposobem na pozbycie się graffiti z murów, drewna oraz powierzchni metalowych jest zastosowanie rozpuszczalnika i silnego strumienia wody. W tym przypadku najpierw zaczynamy od dokładnego rozprowadzenia substancji chemicznej na wybranym obszarze, a następnie przechodzimy do polewania go strumieniem wody. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby regulować napór wody zależnie od rodzaju czyszczonej powierzchni, ponieważ przez nieuwagę możemy doprowadzić do jej uszkodzenia i zniszczenia. W przypadku czyszczenia powierzchni szklanych najlepiej sprawdzi się natomiast ostrze, które pozwoli zdrapać malunki.

Powłoki ochronne, czyli jak zapobiegać graffiti

Jednym ze sposobów na uniknięcie niechcianego graffiti jest naniesienie na daną powierzchnię preparatu ochronnego, który wytwarza specjalną powłokę blokującą wnikanie farby w jej strukturę. Powłoka antygraffiti znajduje zastosowanie przede wszystkim na elewacjach budynków mieszkalnych oraz obiektów gospodarczych. Powłoki tego typu zasadniczo dzielą się na nietrwałe i trwałe. W przypadku powłok nietrwałych trzeba je aplikować na nowo po usunięciu graffiti. Innym skutecznym sposobem może okazać się ogrodzenie terenu lub zastosowanie monitoringu.

Usuwanie niechcianego graffiti z elewacji czy ogrodzenia może okazać się bardzo problematyczne. Jednak dzięki znajomości technik zabezpieczania elewacji oraz metod ich efektywnego czyszczenia, problem staje się nieco prostszy do rozwiązania.

Najnowsze wpisy