728 x 90

Język angielski dla seniorów – czy nauka będzie skuteczna?

Język angielski dla seniorów – czy nauka będzie skuteczna?

Ostatnimi czasy popularna stała się idea, że życie człowieka powinno być procesem nieustannego uczenia się. Tego typu hasła nie są jednak rzucane bez pokrycia, gdyż potwierdzają je wyniki przeprowadzanych badań naukowych. Przykładowo Norman Doidge w swojej książce „Jak naprawić uszkodzony mózg” wskazuje na zdolność mózgu do regeneracji pod wpływem określonych bodźców. Takim impulsem może stać się właśnie nauka języka angielskiego.

Czy seniorzy mogą skutecznie uczyć się języka angielskiego?

Równolegle do wspomnianych już haseł o nieustannym samodoskonaleniu się, wciąż pokutuje przekonanie, że jedynie mózg ludzi młodych jest na tyle plastyczny, by móc skutecznie zapamiętywać nowe informacje. Oczywiście jest to przekonanie błędne, oparte na niezrozumieniu dwóch płaszczyzn działania ludzkiego mózgu – przyswajania wiedzy oraz samej nauki. Pierwsze zjawisko faktycznie jest powiązane z młodym wiekiem i kończy się wraz z etapem dojrzewania. Przyswajanie wiedzy jest zatem procesem mimowolnym, samoistnym. Właśnie na tej drodze nabywamy umiejętność posługiwania się językiem natywnym. Nauka z kolei jest działaniem w pełni świadomym, wiążącym się z koniecznością podjęcia określonego trudu.

Nauka języka angielskiego, w powyższym rozumieniu, przebiega znacznie sprawniej u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że komórki nerwowe, odpowiadające za rozumienie procesów językowych o większym stopniu zaawansowania (zasady gramatyczne czy relacje znaczeniowe) potrzebują stosunkowo dużo czasu do tego, by się w pełni rozwinąć.

Oczywiście faktem jest, że choroby pojawiające się wraz z osiągnięciem starszego wieku, obniżają sprawność ludzkiego mózgu. W pewnym stopniu można jednak zapobiec takiemu zjawisku, poprzez regularny trening tego narządu. Co ciekawe, to właśnie brak aktywności mózgu prowadzi do jego obumierania i wyraźnego skracania okresu pełnej sprawności umysłu.

Nauka języków obcych na emeryturze

Oprócz pozytywnych następstw zdrowotnych nauka języka angielskiego na emeryturze może przynosić też dużo innych korzyści. Wśród podstawowych powodów świadczących o tym, że będzie ona skuteczna wśród seniorów warto wymienić:

  • Czas – na emeryturze jest go zwykle wręcz w nadmiarze. Niekiedy może być to nawet problematyczne, gdyż poszczególne dni nie są już wyznaczane przez rytm zawodowych czy rodzinnych obowiązków. Konieczne jest wówczas zapełnienie czasu różnego typu aktywnościami i poszukiwanie pasji. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się np. lekcje z angielskiego.
  • Poczucie celu – wraz z zakończeniem kariery zawodowej, ilość codziennych wyzwań i obowiązków drastycznie maleje. Wpływa to na poczucie sprawczości, a w obszarze samodoskonalenia pojawia się deficyt. Zwykle skutkuje to trwałym obniżeniem samopoczucia. Możliwość obserwowania własnych postępów na drodze do opanowania nowego języka, z pewnością będzie źródłem dużej satysfakcji i niebagatelną dawką motywacji.
  • Uspołecznienie – lekcje z angielskiego nie muszą odbywać się w domowym zaciszu. Grupowe zajęcia w szkole językowej będą świetną okazją do tego, by poznać kogoś nowego i wzajemnie motywować się do pracy.
  • Możliwość podróżowania – często to właśnie na emeryturze jest czas na to, by zrealizować swoje marzenia związane z podróżowaniem. Praca zawodowa i wychowywanie dzieci zwykle nie sprzyjają bowiem częstym wyjazdom. Podróżowanie wymusza oczywiście znajomość języków obcych, a nauka języka angielskiego staje się wówczas koniecznością.
  • Nowe możliwości zawodowe – niektórzy nawet w starszym wieku, nie wyobrażają sobie życia bez aktywności na polu zawodowym. Współcześni pracodawcy wśród wymogów stawianych kandydatom na poszczególne stanowiska, zwykle umieszczają znajomość języka angielskiego. Oczywiście wiek nie stanowi w takich przypadkach żadnej taryfy ulgowej.

Nauka języka angielskiego jest możliwa w każdym wieku. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że emerytura jest idealnym czasem do podjęcia takiego wyzwania. Zdobywanie kolejnych umiejętności językowych wpływa bowiem bardzo pozytywnie na zdrowie emerytów, zarówno od strony biologicznej, jak i psychologicznej.

Najnowsze wpisy