728 x 90

Szybkie i skuteczne czyszczenie rusztu od grilla

Szybkie i skuteczne czyszczenie rusztu od grilla

Sezon na grillowanie oficjalnie rozpoczęty. Zapach smażonej kiełbasy, aromat mięsa czy warzyw z grilla już unosi się w Twoim ogrodzie. Spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi. Świetnie się bawicie, jecie i rozmawiacie. A później impreza się kończy, a Ty zostajesz z brudnym rusztem od grilla, który trzeba jakoś wyczyścić. Mamy dla Ciebie dwa sposoby na szybkie i skuteczne czyszczenie rusztu od grilla.

Jak skutecznie wyczyścić mocno przypalony ruszt od grilla? Wykorzystaj zmywak metalowy

Dokładne czyszczenie rusztu od grilla jest bardzo ważne. Grillowanie jedzenia na brudnym ruszcie niesie ryzyko dla Naszego zdrowia. Resztki jedzenia podczas kolejnego grillowania znów będą się podgrzewać, topić i wydzielać dym. Na ruszcie gromadzą się także bakterie, których zjedzenie może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha czy niestrawność. Warto zadbać o higienę i dobrze wyczyścić ruszt od grilla po każdym jego użyciu. Ale jak to zrobić szybko i skutecznie?

By ruszt lśnił czystością, a jego mycie było łatwe i w miarę możliwości przyjemne, warto zabrać się do tego od razu po grillowaniu. Gdy ruszt jest jeszcze ciepły, jego czyszczenie jest o wiele łatwiejsze niż wtedy, gdy zapomnisz o nim na kilka dni. Oszczędzaj swój czas i nie zwlekaj z czyszczeniem. Zajmie Ci tylko kilka minut.

Do usuwania trudnych, przypalonych zabrudzeń przygotuj:

  • zmywak metalowy,
  • wodę,
  • ocet,
  • płyn do naczyń.

Namocz zmywak metalowy w wodzie i usuń najłatwiej odchodzące zabrudzenia. Nie szoruj mocno, w pierwszym kroku wystarczy tylko przeczyścić ruszt. Następnie przygotuj mieszankę wody, odrobiny octu i płynu do naczyń. Namocz w tej mieszance zmywak metalowy i przecieraj ruszt tak długo, aż będzie lśnił jak nowy. Spokojnie, nie zajmie Ci to dłużej niż kilka minut.

Zmywak celulozowy do czyszczenia rusztu od grilla

Jeśli Twój ruszt nie jest aż tak przypalony i jeszcze ciepły, możesz go wyczyścić za pomocą zmywaka celulozowego. To tradycyjna gąbka do naczyń, która ma dwie strony: szorstką i miękką. Obie te strony wykorzystasz, by szybko i skutecznie wyczyścić ruszt.

Przygotuj:

Postępowanie w tym przypadku jest podobne do czyszczenia zmywakiem metalowym. Przygotuj mieszankę wody, octu i płynu do mycia naczyń, a następnie mocno namocz w niej zmywak celulozowy. Odciśnij nadmiar płynu, ale tak, by gąbka była bardzo mokra. Szorstką stroną wyszoruj ruszt, a później wypłucz dobrze gąbkę. Obróć zmywak celulozowy, by miękką stroną doczyścić ewentualne pozostałe zabrudzenia. Teraz twój ruszt lśni i jest gotowy na kolejny przyjemny wieczór w gronie rodziny lub znajomych.

Czyszczenie rusztu od grilla jest bardzo ważne. Wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie oraz smak jedzenia. Nie pozwól, by przed kolejnym grillem dopadła Cię myśl: ale brudny ruszt, wszystko zaschnięte, jak ja teraz to domyję? Goście będą za kwadrans, na pewno nie zdążę… i wyczyść ruszt szybko i skutecznie z pomocą zmywaka celulozowego lub metalowego zaraz po grillowaniu.

Najnowsze wpisy