728 x 90

Cafe Racer – co warto wiedzieć o tym stylu?

Cafe Racer – co warto wiedzieć o tym stylu?

Jak powszechnie wiadomo, moda to zjawisko przemijające, ale i powracające po latach. Widoczne jest to wielu obszarach naszego życia i aktywności. Jednym z przekładów nawrotu popularności w świecie motocyklowym, jest charakterystyczny w latach 60-tych styl Cafe Racer. Generalnie mianem Cafe Racer określa się również bardzo lekki motocykl o stosunkowo niewielkiej mocy, skonstruowany i zoptymalizowany tak, aby jego osiągi prędkości były jak najlepsze. Wygląd tych jednośladów od zawsze cechował minimalizm, nisko osadzona kierownica i siedzenie, a także specyficzne wgłębienia na kolana na wydłużonym baku. Dziś Cafe Racer to nie tylko motocykle, to pewien styl, który przeżywa swoją drugą młodość.

Cafe Racer – motocykl z charakterem

Proste nadwozie i nieosłonięty silnik, to charakterystyczne cechy Cafe Racerów. Obecnie w tym stylu można zakupić nowe, fabryczne motocykle, jednak w dalszym ciągu nie brakuje amatorów i pasjonatów, którzy podobnie jak ponad pół wieku temu, przebudowują swoje maszyny, stylizując je na oryginalne Cafe Racery. Istnieją specjalne serwisy motocyklowe, które specjalizują się w przeróbkach tego rodzaju. Modyfikacje polegają na demontowaniu wszelkich zbędnych elementów, przez co motocykle stają się lżejsze i szybsze. W miejsce niektórych części wyposażenia motocyklów z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, montuje się mniejsze siedziska, wydłużone baki w charakterystycznymi wcięciami na kolana, cofnięte podnóżki czy obniża się kierownicę. Indywidualna przeróbka z pewnością daje później użytkownikowi większą satysfakcję i możliwości spersonalizowania motocykla, niż seryjne maszyny sygnowane jako Cafe Racery, które na dodatek są dużo droższe.

Oldschool i indywidualność – to właśnie Cafe Racer

Cafe Racer to oldschoolowy styl, z jakim świadomie identyfikuje się właściciel motocykla, odrzucając nowoczesność i “bezduszność” dwukołowych “demonów prędkości”, jakie dla większości są dzisiaj oznaką prestiżu. Cafe Racer to również, a nawet przede wszystkim określenie samego motocyklisty, nawiązujące do dawnej angielskiej grupy „The Ton Up Club”, zwanej jako Rockersi. Wzrost popularności tego stylu ma też swoje źródło w zamiłowaniu do historii i zabytków oraz nostalgii za prostotą i solidnością – kojarzoną z minionymi czasami. Styl ten ma entuzjastów i naśladowców na całym świecie, co roku odbywają się też specjalne zloty i festiwale z udziałem Cafe Racerów. Na tego typu wydarzeniach nie brakuje przepięknych, kultowych motocykli oraz dumnych właścicieli wystylizowanych w oldschoolowe kaski motocyklowe, skórzane kurtki i wysokie, nierzadko przetarte buty. Dziś można śmiało stwierdzić, że fascynacja prędkością sprzed kilkudziesięciu lat i marzenie o przekroczeniu “magicznej setki”, stworzyła nie tylko piękne, ponadczasowe maszyny, ale przede wszystkim niepowtarzalny, klimatyczny styl, jakiemu nadal hołduje wielu ludzi.

Najnowsze wpisy