728 x 90

Części wózka widłowego, które trzeba często serwisować

Części wózka widłowego, które trzeba często serwisować

Usterka wykryta odpowiednio wcześnie jest znacznie prostsza do naprawienia i nie musi wiązać się z długotrwałą przerwą w pracy wózka widłowego. Warto często serwisować elementy szczególnie narażone na awarie. Które części wózka mogą sprawiać najwięcej problemów?

Hamulce

Hamulce w wózku widłowym są narażone na liczne przeciążenia ze względu na częste zatrzymywanie maszyny, niejednokrotnie przy relatywnie dużych prędkościach oraz przy znacznym obciążeniu. Zaniedbania w tym obszarze mogą mieć poważne konsekwencje dla życia i zdrowia pracowników.

Łańcuchy w masztach

Koniecznie trzeba dopilnować, czy łańcuchy masztowe są w dobrym stanie. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe sworznia, kotwice i zapinki do łańcuchów. Odpowiadają one bezpośrednio za podnoszenie ciężarów i są poddane dużym obciążeniom. Zaniedbane łańcuchy mają negatywny wpływ na pracę urządzenia i mogą doprowadzić do poważniejszych awarii.

Widły

Niezbędny element każdego wózka, który przy uszkodzeniu lub zużyciu może doprowadzić do strat towaru, czyli pogorszenia wyników przedsiębiorstwa. Pęknięcie wideł grozi również poważnym wypadkiem, a mimo to wiele osób zapomina jak ważna jest ich konserwacja. Warto podkreślić, że możliwa jest regeneracja wideł do wózka widłowego – rozwiązanie tańsze niż ich wymiana.

Opony

Dbałość o opony przekłada się bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo pracownika, a także na stan techniczny całego pojazdu. Dlatego warto wymieniać je w razie potrzeby, oszczędzanie na oponach długofalowo może przynieść więcej strat niż korzyści. Ze względu na duże obciążenie wózka widłowego opony są podatne na pęknięcia, przetarcia oraz rozdarcia. Częsta kontrola stanu opon pozwoli na łatwe uniknięcie awarii, a tym samym przestoju w pracy wózka.

Filtry

Zarówno filtry olejów, jak i filtry w układzie chłodzenia powinny być często wymieniane. Ich nadmierne zanieczyszczenie może być też wskazówką o konieczności poprawy jakości powietrza czy czystości w naszym przedsiębiorstwie.

Układ hydrauliczny

Układ hydrauliczny jest podstawą pracy wózka, dlatego konieczne jest utrzymanie go w sprawności. Naprawa i regeneracja siłowników hydraulicznych powinna być zawsze poprzedzona solidną diagnozą podzespołu. W układzie hydraulicznym podstawowymi uszkodzeniami mogą być zanieczyszczenia płynów, przewodów, a także wycieki i naruszenie szczelności uszczelek. Mogą one prowadzić do zacinania mechanizmu podnoszącego oraz problemów z wydajnością. W przypadku układu hydraulicznego wskazane jest posiadanie zapasu części zamiennych pod ręką. Sprawdzenie dobrego uszczelnienia i prawidłowego przepływu układu hydraulicznego może być dla początkujących mechaników skomplikowane, ale jest bez wątpienia niezbędną czynnością konserwacyjną.

Podsumowując, prawidłowa konserwacja i przeglądy części wózka widłowego mogą znacznie przedłużyć czas jego eksploracji. Dlatego trzeba szybko reagować na niepokojące sygnały oraz przesłanki awarii, takie jak np. wyciek płynów, wzmożona emisja spalin lub zmiana koloru dymu, zapalające się lampki ostrzegawcze, nienaturalne wygięcie masztu, spadek ciśnienia w oponach, czy niepokojące dźwięki. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem wózków widłowych.

Najnowsze wpisy