Wyruszając w długą podróż, krótką trasę z domu do pracy czy weekendową wycieczkę z rodziną, prowadzony przez nas pojazd możne ulec niespodziewanej awarii. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się rozwiązywaniem problemów technicznych i naprawą zepsutych samochodów. Jedną z nich jest pomoc drogowa. Jej głównym zadaniem jest holowanie, awaryjne uruchamianie pojazdów oraz naprawy na drodze aut uszkodzonych lub niezdolnych do ponownego włączenia się w ruch. Świadczą one również rozmaite usługi z wykorzystaniem lawety. Oprócz tego rodzaju działań pomoc drogowa zajmuje się także transportem krajowym i międzynarodowym wszelkiego rodzaju samochodów, a nawet motocykli czy pomniejszych środków transportu.
Czas pracy pomocy drogowej
Pomoc drogowa swoje usługi świadczy 24 godziny dobę, dlatego niezależnie od dnia, godziny czy miejsca awarii możemy otrzymać specjalistyczną pomoc. Jako że awarie pojazdów najczęściej zdarzają się w najmniej sprzyjającym momencie i są pewnego rodzaju złośliwością losu, zwykle ciężko je przewidzieć. Pomoc drogowa posiada nie tylko odpowiednią flotę pojazdów, ale również wyspecjalizowany i doświadczony personel.
Usługi świadczone przez pomoc drogową
Wśród czynności podejmowanych przez pomoc drogową można znaleźć:
- transport krajowy i zagraniczny pojazdów przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
- awaryjne uruchamianie pojazdów obejmujące wznowienie pracy silnika poprzez naładowanie lub wymianę akumulatora,
- holowanie, czyli przemieszczenie do odpowiedniego punktu (np. mechanika) pojazdu z awarią,
- transport uszkodzonego pojazdu na lawecie do wyznaczonego miejsca,
- mobilna wulkanizacja, polegająca na wymianie popsutych kół oraz opon bez udawania się do odpowiedniego specjalisty (bezpośrednio po wykonaniu usługi można wznowić podróż),
- naprawy na drodze, obejmujące drobne awarie, których usunięcie możliwe jest bez odholowania pojazdu i w miejscu wystąpienia szkody,
- wynajem samochodu zastępczego,
- usługa parkingu strzeżonego, na którego terenie na dowolny okres można bezpiecznie pozostawić zepsuty samochód,
- awaryjne otwieranie drzwi pojazdu w razie zatrzaśnięcia klucza wewnątrz lub zepsucia się zamka w samochodzie.
Do najpowszechniejszych awarii na drodze należą przebicia opon oraz problemy z uruchomieniem i otwarciem pojazdu. Profesjonalna pomoc drogowa w wielu przypadkach może rozwiązać je bezpośrednio na miejscu awarii. Awaryjne uruchamianie pojazdów polega bowiem na naładowaniu lub wymianie akumulatora, przebite opony zastępowane są nowymi w bardzo szybki i mobilny sposób, a zatrzaśnięte zamki otwierane za pomocą specjalnych narzędzi i metod, bez ryzyka uszkodzenia mechanizmu.
Drobne naprawy na drodze, których dokonuje pomoc drogowa, zapewniają podróżującym pełną mobilność. Nie istnieje bowiem obawa, iż w razie awarii nie zostanie udzielona specjalistyczna pomoc, a szkody nie zostaną naprawione. Niestety każda awaria na drodze to wiele straconego czasu i niepotrzebnych nerwów. Zastosowanie w motoryzacji nowoczesnych technik i sprzętów wpływa zatem na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwiększenie komfortu podróży.