728 x 90

Lokalizowanie pojazdów przy pomocy GPS – czy monitoring pojazdów jest legalny?

Lokalizowanie pojazdów przy pomocy GPS – czy monitoring pojazdów jest legalny?

Coraz więcej firm transportowych korzysta z narzędzi do monitorowania pojazdów. To rozwiązanie, które pozwala w jakimś stopniu zrekompensować niedobory kadrowe – dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu lokalizacji pojazdów można zminimalizować liczbę pustych przebiegów czy lepiej planować trasy. Osobną kwestią pozostaje legalność tego typu działań. Czy lokalizowanie pojazdów przy pomocy GPS jest dozwolone?

Czy jest to legalne?

Prawo nie jest w tej sprawie precyzyjne. Nie istnieje żaden przepis, który zakazywałby tego typu praktyk. W tej sytuacji warto powołać się na doświadczenie, które pokazuje, że w przypadku instalacji systemu do lokalizowania pojazdów w samochodach własnej floty nie powinniśmy spodziewać się problemów, z czym zgadza się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, żeby wszystko pozostało w pełni legalne. Przede wszystkim, obowiązkowo należy powiadomić pracownika, że realizowane przez niego trasy będą monitorowane. Trzeba też zadbać o bezpieczeństwo danych. Co więcej, nadzór nie może naruszać prawa pracownika do prywatności. Nasze działania powinny mieć określony cel niewykraczający poza zakres obowiązków pracownika.

Jakie są zalety?

Wśród wielu zalet, jakie daje monitorowanie pojazdów, warto wyróżnić kilka. Po pierwsze, dzięki otrzymywaniu aktualnych danych o położeniu samochodu, możemy szybciej reagować, na przykład w momencie wypadku czy kolizji. Monitoring pojazdów pozwala na ogromne oszczędności pieniędzy – jesteśmy w stanie zdecydowanie lepiej planować trasy i na bieżąco je zmieniać, by uniknąć zatorów drogowych oraz obniżyć koszty paliwa i serwisowania. Szczegółowy wgląd w historię danych daje niespotykane możliwości w zwiększaniu wydajności i zysków przy minimalnych kosztach dzięki łatwiejszemu planowaniu długofalowej strategii. Według brytyjskiej organizacji non-profit Energy Saving Trust, zmiana nawyków podczas jazdy może zredukować zużycie paliwa nawet o 15-20%. Analiza stylu prowadzenia pojazdów daje możliwości lepszego reagowania i edukacji kierowców w tym zakresie.

Czego będziemy potrzebować?

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi do lokalizowania pojazdów jest platforma WEBFLEET. Dzięki rozwiązaniu możemy otrzymać dane o lokalizacji pojazdów i informacje drogowe wyświetlane w czasie rzeczywistym na różnych typach map, w tym satelitarnych i Google Street View. Znaczącym ułatwieniem w długofalowym planowaniu są raporty, które możemy wygenerować z panelu WEBFLEET. Obecnie firma oferuje trzymiesięczny okres próbny, więc warto przetestować rozwiązanie, nim wykupimy pełny dostęp.

Lokalizowanie pojazdów w czasie rzeczywistym staje się już powoli koniecznością. Rynek rozwija się bardzo szybko, do czego przyczynia się postępująca cyfryzacja. By nie pozostać w tyle za konkurencją, warto już teraz skorzystać z jednego ze sprawdzonych rozwiązań. Dzięki zwiększeniu efektywności floty i lepszemu zarządzaniu przedsiębiorstwem, zyskamy przewagę, co pozwoli firmie pozyskiwać kolejnych klientów i pomnażać zyski.

 

Najnowsze wpisy