728 x 90

Automaty schodowe – dlaczego warto zamontować je w każdym dużym budynku?

Automaty schodowe – dlaczego warto zamontować je w każdym dużym budynku?

Trudno wyobrazić sobie przemieszczanie się po korytarzach szpitali, hoteli czy kamienicy, przy ciągłym poszukiwaniu i zapalaniu świateł. Większość przestrzeni publicznych jest już pod względem oświetlenia przystosowana do obecności dużej ilości ludzi. To szczególnie ważne we wspólnocie mieszkaniowej. Cenionym i praktycznym rozwiązaniem stają się w ostatnich latach automaty schodowe. Czym są i dlaczego warto zamontować je w każdym dużym budynku? Jak działają i jakie mają zalety?

Automaty schodowe – działanie

Na układ automatu schodowego składają się dwa włączniki będące jednocześnie wyłącznikami światła. Każde z nich włącza lub wyłącza je. To bardzo praktyczne, ponieważ nie ma znaczenia np. to którym wejściem wejdziemy do budynku. Regulowany dzielnik napięcia nazywany potencjometrem umożliwia ustalenie czasu oświetlenia. Zaprogramowanie czasu dotyczy zwykle od 10 sekund do 10 minut. Potencjometr znajdziemy najczęściej przy kontakcie, choć może się zdarzyć, że będzie on w tablicy rozdzielczej. Automat schodowy montuje się po to, by światło na klatce zapalało się i gasło bez konieczności ręcznego sterowania nim. Oświetlenie zaczyna działać, kiedy czujniki wykrywają ruch i samoczynnie wyłącza się po odliczeniu zadanego czasu.

Najważniejsze zalety automatów schodowych

Automaty schodowe zapewniają swobodne i bezpieczne przemieszczanie się w budynku. Ta druga cecha jest zdecydowanie ważniejsza, bo to ona pozwala uniknąć wypadków i wielu nieprzyjemnych sytuacji. Historie o stłuczeniach i złamaniach wskutek np. przewrócenia się na schodach przed wejściem do mieszkania, są niestety bardzo prawdziwe. Poza tym automaty schodowe nie generują tak dużych kosztów utrzymania jakie można by sobie wyobrazić np. przy stale zapalonym świetle górnym. Co ciekawe – automaty można spokojnie zastosować niezależnie od temperatury miejsca. Będą działały w temperaturze średnio od -25 do 45°C.

Gdzie sprawdzą się automaty schodowe?

Automaty schodowe to urządzenia w wielu przypadkach niezbędne. Trudno wyobrazić sobie budynek użyteczności publicznej, w którym każdy musiałby sam zapalać światło, by przejść klatką schodową lub rzadko uczęszczanym przez innych korytarzem. Z drugiej strony oświetlenie wszystkich pomieszczeń o określonej porze i zgaszenie ich przed zamknięciem budynku to rozwiązanie mało ekologiczne i narażające właścicieli budynku na koszty. Automaty schodowe sprawdzą się również w blokach mieszkalnych, a nawet domach jednorodzinnych. Nawet jeśli nie kierują nami pobudki ekologiczne, montaż tego małego urządzenia podnosi po prostu komfort użytkowania budynku – zwalnia nas z konieczności włączania i wyłączania światła.

Najnowsze wpisy