728 x 90

Jak nauczyć się angielskiej gramatyki? – podstawowe alternatywy dla książek i podręczników

Jak nauczyć się angielskiej gramatyki? – podstawowe alternatywy dla książek i podręczników

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego jest wymogiem koniecznym. Praca w międzynarodowych firmach czy zagraniczne podróże sprawiają, że brak tej kompetencji często uniemożliwia swobodne funkcjonowanie.

Nauka języka angielskiego – słownictwo i gramatyka

Nauka języka obcego to zazwyczaj żmudny i długi proces dlatego, aby osiągnąć najlepsze wyniki, warto zadbać o to, by poznawanie nowego słownictwa było jak najprzyjemniejsze. Takie podejście pomaga przejść przez trudności, które mogą pojawić się na początku zapoznawania się z językiem. Dodatkowo istnieje większa szansa na to, iż nowo poznane treści będą bardziej przyswajalne. Przy nauce nowych wyrażeń dobrze wspomagać się tzw. fiszkami czy mapami myśli. Trudniejsze może okazać się odszukanie alternatywnych materiałów do nauki gramatyki. Tradycyjny model bazujący na książkach i podręcznikach, nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Tego typu podejście wymaga wiele czasu i wysiłku, a w małym stopniu angażuje użytkownika. Jak zatem w najbardziej skuteczny i efektywny sposób nauczyć się angielskiej gramatyki?

Aplikacje na telefon

Smartfon to urządzenie, które towarzyszy nam praktycznie nieustannie. Warto wykorzystać go zatem jako narzędzie do nauki języka angielskiego. Na rynku istnieje wiele aplikacji, stworzonych właśnie w tym celu. Do najbardziej popularnych należą: Duolingoe Tutor, Babbel czy dedykowany wyłącznie gramatyce Truat’ss. Wykorzystanie takich pomocy dydaktycznych pozwala na skuteczniejsze przyswajanie wiedzy, gdyż poznawanie nowych zagadnień gramatycznych oraz ćwiczenia i powtórki można realizować w wolnych chwilach, np. w drodze do pracy czy podczas przygotowywania posiłków. Efektywność takiej nauki wynika również z jej interaktywnej formy, która bardziej angażuje odbiorcę.

Nauka przez zabawę

Istotne jest również podejście do samej nauki angielskiej gramatyki. Przede wszystkim powinna ona sprawiać przyjemność. Ćwicząc gramatykę na przykładowych zdaniach, warto odnosić się w nich do własnego życia. Wymyślanie zabawnych, a nawet abstrakcyjnych wyrażeń pobudza kreatywność i zwiększa funkcje poznawcze mózgu. Nauka powinna również bazować na emocjach, gdyż dzięki temu treści są zapamiętywane w szybszy i trwalszy sposób. Oprócz emocji ważnym czynnikiem przy nauce gramatyki języka angielskiego jest zaangażowanie wszystkich zmysłów. Warto zatem zapisywać właściwości, zastosowanie i budowę danej struktury gramatycznej na dużych, kolorowych kartkach. Przy tworzeniu takich map gramatycznych warto używać kolorowych flamastrów oraz rysować strzałki, odnośniki czy obrazki. Dzięki temu przyswajanie wiedzy rozpocznie się już na etapie tworzenia plansz.

Anglojęzyczne filmy i seriale

Aby w sposób naturalny i mimowolny przyswoić zasady angielskiej gramatyki, warto oglądać filmy, seriale, wiadomości czy programy w oryginalnym języku. Pozwala to zaobserwować struktury i konstrukcje gramatyczne w codziennych sytuacjach i w praktyczny sposób przyswoić nowo poznaną teorię. Większa świadomość użycia struktur gramatycznych w szerszym kontekście i w trakcie aktu komunikacji zapewne wpłynie na poziom znajomości języka.

Istnieje dużo alternatywnych sposobów na poznanie angielskiej gramatyki. W dzisiejszych czasach nauka języka angielskiego nie ogranicza się bowiem do tradycyjnych metod wykorzystujących podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Skuteczne mogą okazać się aplikacje na telefon, kolorowe mapy gramatyczne czy anglojęzyczne seriale i filmy.

źródło: archibald.pl – business english

Najnowsze wpisy