728 x 90

Komora klimatyczna – właściwości i zastosowanie

Komora klimatyczna – właściwości i zastosowanie

Komory klimatyczne zwane też komorami do badań klimatycznych, są urządzeniami laboratoryjnymi umożliwiającymi wytworzenie, a także utrzymanie w danym czasie określonego poziomu wilgotności oraz temperatury. W niektórych przypadkach duże znaczenie ma także symulacja związana ze światłem. Tego rodzaju sprzęt laboratoryjny znajduje zastosowanie głównie w przemyśle związanym z kosmetyką, farmaceutyką, budownictwem, a także motoryzacją.

Ogólny podział komór klimatycznych

Komory klimatyczne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – komory klimatyczne do testów stabilności oraz komory dynamicznych zmian klimatycznych. Te pierwsze, jak zapewnia każdy producent aparatury laboratoryjnej, są wykorzystywane głównie do długookresowych badań dotyczących stabilności, w czasie których komory utrzymują ściśle określoną temperaturę oraz wilgotność. Natomiast w komorze dynamicznych zmian klimatycznych realizowane są programy ramowe. Oznacza to, że temperatura i wilgotność zmienia się w sposób automatyczny z określoną częstotliwością. Komory klimatyczne do testów stabilności sprawdzają się w szeroko pojętym przemyśle oraz w badaniach laboratoryjnych. Wykorzystuje się je m.in. do testów wytrzymałości na próbkach oraz testów starzenia się materiałów.

Właściwości komór klimatycznych

Każdy producent aparatury laboratoryjnej ma w swojej ofercie dwa podstawowe rodzaje komór klimatycznych. Komory klimatyczne do testów stabilności, mają za zadanie utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę przez cały okres trwania badania. Komory służące do dynamicznych zmian klimatycznych umożliwiają realizacje programów, podczas których wilgotność i temperatura ulegają zmianom. Komory klimatyczne muszą zapewniać dokładną regulację temperatury w określonym zakresie w celu uzyskania rzetelnych wyników. Dobry jakościowo sprzęt laboratoryjny powinien posiadać specjalny system umożliwiający aktywne nawilżanie oraz osuszanie. Pozwoli on na uzyskanie pożądanego poziomu wilgotności w bardzo krótkim czasie. Wymieszany obieg powietrza zastosowany w komorze klimatycznej umożliwia równomierne rozmieszczenie gazu wewnątrz urządzenia. Bardzo istotna jest też wiarygodność pomiarów oraz łatwość obsługi urządzenia. Komora klimatyczna musi dostarczać precyzyjnych i bardzo dokładnych informacji, które następnie w prosty sposób będzie można poddać dalszej analizie.

Zastosowania komór klimatycznych

Większość komór klimatycznych wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym. Służą one głównie do testowania stabilności różnego rodzaju leków. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom laboratoryjnym możliwe jest np. określenie terminu trwałości danego leku. Przeprowadzanie testów w komorach klimatycznych na produktach kosmetycznych pozwala na weryfikację zachowania konkretnych składników kosmetyku w określonym czasie. Wyniki uzyskane przy użyciu komory klimatycznej stanowią więc cenne źródło informacji na temat trwałości oraz sposobu przechowywania danego produktu kosmetycznego. Na artykułach spożywczych przeprowadza się bardzo podobne testy, które również pozwalają ustalić termin przydatności oraz optymalny sposób przechowywania danego artykułu. Komory klimatyczne są też wykorzystywane w branży budowlanej do badań nad jakością próbek betonu czy asfaltu. W przypadku przemysłu motoryzacyjnego komora klimatyczna umożliwia analizę przyczepności połączeń klejonych.

Komora klimatyczna jest bardzo precyzyjnym sprzętem, którego powszechnie używa się w przemyśle. Tego rodzaju nowoczesna aparatura pozwala bowiem na kontrolowanie jakości różnego rodzaju produktów, eliminując z rynku te, które nie spełniają norm bezpieczeństwa.

Najnowsze wpisy