728 x 90

Kupujesz sprężarkę zakładową? Na co zwrócić uwagę?

Kupujesz sprężarkę zakładową? Na co zwrócić uwagę?

Zakup sprężarki do przedsiębiorstwa to zazwyczaj poważna inwestycja. Współcześnie używane urządzenia są bardzo nowoczesne i mogą spełniać potrzeby różnych odbiorców. Na co zwrócić uwagę, wybierając kompresor do swojej firmy?

Najważniejsze typy kompresorów i ich zastosowanie

Zdecydowana większość używanych obecnie sprężarek to konstrukcje tłokowe albo śrubowe. Sprężarki tłokowe ze względu na duży hałas i ilość drgań, jakie generują, ustępują powoli miejsca nowszemu rozwiązaniu, jakim są sprężarki śrubowe. Ich zalety (oprócz cichszej pracy) to większa trwałość i mniejsze zużycie energii. Kupując taki kompresor, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych łożysk, na których umieszczone są śruby. Konwencjonalne łożyska toczne charakteryzują się mniejszą żywotnością niż smarowane pod wysokim ciśnieniem łożyska ślizgowe. Istnieją jeszcze sprężarki przepływowe, których użycie ogranicza się jednak do specyficznych gałęzi przemysłu.

Niezależnie od zasady działania elementu sprężającego, kompresory mogą być napędzane silnikiem elektrycznym, albo spalinowym. Urządzenia z silnikiem spalinowym wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej może być ograniczony, a więc na przykład na różnego rodzaju placach budowy. W przemyśle najczęściej używane są sprężarki elektryczne.

Jak zbudowane są sprężarki?

Zasadniczym elementem każdego kompresora jest mechanizm sprężający powietrze, zasilany przez jednostkę napędową. Dla zapewnienia skuteczności działania (szczelności elementów tłoczących) i zwiększenia żywotności urządzenia w sprężarkach konieczne jest użycie odpowiedniego oleju. Jednak olej nie powinien znaleźć się w sprężonym powietrzny, ponieważ mógłby uszkodzić urządzenia o napędzie pneumatycznym. Dlatego też konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów i separatorów. Większość oleju w sprężarce wraca do obiegu, a część usuwana jest na zewnątrz w postaci kondensatu. Dla jeszcze skuteczniejszego oddzielania oleju, a także zmniejszania ilości pary wodnej powietrza mogą być także stosowane dodatkowe urządzenia – osuszacze kondensacyjne. Sprężarki o takiej konstrukcji są obecnie najpowszechniej wykorzystywane.

Należy pamiętać, że mimo zastosowania nawet najbardziej skutecznych filtrów, minimalna ilość oleju zawsze znajdzie się w sprężanym powietrzu. Jednak w niektórych gałęziach precyzyjnego przemysłu (na przykład w farmacji) powietrze musi być całkowicie czyste. Dlatego używane są tam sprężarki bezolejowe. Wewnętrzne elementy ruchome takich kompresorów są ściśle do siebie dopasowana i nie ma potrzeby użycia żadnych substancji smarujących. Urządzenia takiego typu wykonuje się najczęściej z nowoczesnych materiałów syntetycznych o zmniejszonym parametrze tarcia.

Gwarancja i serwis sprężarki

Bardzo istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie sprężarki, są warunki gwarancji, jakiej podlega urządzenie i możliwości korzystania z fachowego serwisu – zarówno gwarancyjnego, jak i pogwarancyjnego. W przypadku wielu zaawansowanych modeli konserwacja, a w razie potrzeby również naprawa może być wykonywana wyłącznie przez uprawnionych (w przypadku gdy urządzenie jest jeszcze na gwarancji) specjalistów, dlatego też warto upewnić się, że autoryzowany serwis producenta jest w naszym przypadku łatwo dostępny.

Najnowsze wpisy