728 x 90

Wybór rejestratora temperatury – 5 elementów, o których warto pamiętać

Wybór rejestratora temperatury – 5 elementów, o których warto pamiętać

Rejestratory temperatury to urządzenia wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach. Powszechnie stosują je m.in. inżynierowie, budowniczy, naukowcy, hydrolodzy czy ekolodzy. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru konkretnego modułu?

Specyfika urządzenia

Rejestratory temperatury zazwyczaj są stosowane samodzielnie, a ich działanie nie wymaga zakupu dodatkowych sprzętów. Dane gromadzone przez te urządzenia są stosunkowo precyzyjne, a ich jakość jest często bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku rejestratorów działających w oparciu o komputerowy system do monitorowania temperatury. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu aparatury, dlatego przy podejmowaniu decyzji warto rozważyć kilka aspektów dotyczących ich specyfiki i użytkowania.

Wymagania dotyczące precyzji pomiaru

Przy wyborze urządzenia konieczne jest określenie koniecznej dokładności rejestrowanych danych. Każde środowisko, w którym prowadzony jest pomiar, wymaga bowiem innego poziomu precyzji w tym zakresie. Przykładowo temperatura mierzona w pomieszczeniu biurowym może być określana z dokładnością do 1°C. Z kolei pomiar dokonywany w celu oceny przydatności strumienia rzecznego dla funkcjonowania danego gatunku ryb powinien być zdecydowanie bardziej konkretny. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, jaką rozdzielczość posiadają oceniane rejestratory temperatury.

Sposób otrzymywania danych z pomiaru

Samodzielnie działająca aparatura pozwala na przesyłanie rejestrowanych informacji poprzez interfejs USB do komputera. W przypadku, gdy nie ma możliwości bezpośredniego połączenia ze sobą tych dwóch urządzeń, przydatny może okazać się kieszonkowy przenośnik danych. Umożliwia on pobór danych z rejestratora bez potrzeby jego demontażu. Następnie po podłączeniu przenośnika do komputera możliwa staje się analiza uzyskanych informacji. Na rynku dostępne są ponadto bezprzewodowe systemy do monitorowania temperatury, które umożliwiają otrzymywanie danych w czasie rzeczywistym. Odbywa się to przy wykorzystaniu układu sieciowego lub technologii Bluetooth.

Funkcje, które ułatwią pracę

Rejestratory temperatury powinny być oceniane także przez pryzmat pełnionych funkcji i reprezentowanych cech. Do tych najbardziej istotnych zalicza się:

  • sprawny montaż, który zapewnią specjalistyczne uchwyty, paski i magnesy,
  • możliwość odczytania danych z wyświetlacza znajdującego się na urządzeniu,
  • trwałość i niewielką awaryjność rejestratora,
  • dużą pojemność pamięci, która umożliwi przechowywanie większej ilości danych,
  • dostępność aktualizacji oprogramowania.

Oprogramowanie

Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór urządzenia jest jego oprogramowanie, służące do prowadzenia analiz na podstawie zebranych dotychczas pomiarów. Warto nabywać rejestratory kompatybilne z systemem Windows lub Macintosh, ponieważ ich działanie będzie płynne i bardzo intuicyjne.

Rodzaj zasilania

Z uwagi na zróżnicowane środowisko pracy poszczególnych rejestratorów, dla każdego z nich wymagany jest inny rodzaj zasilania. Warto wybierać urządzenia, w których żywotność baterii wynosi co najmniej jeden rok. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest z kolei możliwość zasilania urządzenia przy wykorzystaniu energii słonecznej.

Rozważając zakup systemu do monitorowania temperatury, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Odpowiedni dobór urządzenia zagwarantuje bowiem skuteczne wdrożenie aparatury oraz jej bezawaryjną obsługę.

Najnowsze wpisy