Transport pneumatyczny wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu (górnictwo, przemysł metalurgiczny i chemiczny itp.). Ma zastosowanie w różnorodnych procesach technologicznych oraz przemysłowych systemach wentylacyjnych. Jednym z kluczowych elementów systemu rurowego są łuki o dużym promieniu.
Wykorzystanie transportu pneumatycznego
Transport realizowany przez pneumatyczne urządzenia ułatwia przemieszczanie materiałów sypkich oraz pojazdów specjalnych. Wchodzi w skład jednej z metod automatyzacji i mechanizacji ruchu w masowej produkcji. Korzyści jego wykorzystania mają wpływ na wielką produktywność i dzięki temu można prowadzić działalność w tym zakresie w wielu obszarach (np. bardzo ciasna przestrzeń). W ten sposób do korzyści zaliczyć trzeba oszczędność przestrzeni produkcyjnej, a także minimalizowanie strat (lub ich całkowity brak) przy transportowanym produkcie i ograniczenie personelu przez postawienie na elastyczność i maksymalną automatyzację. Jedyny wyjątek dotyczy warunków technologicznych i higienicznych powietrza w zakładach przemysłowych i produkcyjnych z powodu braku pylenia.
Do wad transportu pneumatycznego zaliczyć trzeba względnie wysokie jednostkowe zużycie energii na jednostkę masy transportowanego produktu. Trzeba także wziąć pod uwagę spore zużycie rurociągów materiałowych. Częściowe lub całkowite wyeliminowanie tych wad można zrealizować przez właściwy wybór sprzętu i metody realizowanej do pneumatycznego transportu produktów.
Zastosowanie łuków o dużym promieniu
W przemyśle spożywczym zastosowanie transportu pneumatycznego jest bardzo szerokie. To właśnie łuki o dużym promieniu doskonale nadają się w przypadku jego specyfiki. Na rynku znajdziemy łuki wykonane z aluminium i stali nierdzewnej mające parametry w zakresie średnic między 38,0 a 168,3 mm (standard) z promieniem gięcia R między 70 a 1000 mm (tutaj standard stanowią kąty 45 lub 90 stopni). Ich zastosowanie dotyczy instalacji w transporcie pneumatycznym oraz instalacjach odpylania. Odcinek prosty po obu stronach łuku posiada 100 lub 200 mm, co jest standardem, a grubość ścianki mierzy od 1,5 do 5,00 mm (ze szkła borowo-krzemianowego).
Parametry mają wielkie znaczenie
Łuki o dużym promieniu posiadają bardzo dobre parametry i są odporne na zużycie zgięcia rur ze stali nierdzewnej. Ich żywotność jest bardzo duża. Trzeba pamiętać, że bardzo wysoki stopień ochrony przed zużyciem jest niezbędny, na przykład w przypadku transportu granulatu z tworzywa sztucznego, który może być wzmocniony włóknem szklanym lub innych podobnie ściernych półproduktów. Korzystne jest także, że łuki są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają zastosowania połączeń kołnierzowych lub złączy rurowych. Dzięki ich wykorzystaniu można je wykorzystać w bardzo różnorodnych obiektach przemysłowych. Ich jakość potwierdzona jest przez wielu potentatów wykorzystujących do swoich celów transport pneumatyczny.
Korzyści z wykorzystania łuków
Transport pneumatyczny w przemyśle spożywczym jak pokazuje praktyka jest opóźniony w stosunku do jego rozwoju i wdrażania w innych sektorach gospodarki. Wykorzystywanie rozwiązań, które zostały sprawdzone pozwala jednak na zmaksymalizowanie ich wydajności. Łuki o dużym promieniu doskonale sprawdzą się w działaniu ze względu na ich odporność na wycieranie. Pozytywne opinie, które można wyszukać w publikacjach branżowych i w środowisku internetowym pozwalają także na to, by nabrać pewności co do ich jakości.