728 x 90

Bieżnia treningowa, rower treningowy? Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Bieżnia treningowa, rower treningowy? Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Bieżnia treningowa czy rower treningowy to popularne sprzęty na siłownię, które można wykorzystać do treningu cardio. Coraz chętniej kupujemy takie urządzenia również do domu – praca zdalna, dzieci, różne zajęcia mogą znacznie ograniczać nasze możliwości wyjścia na siłownię, a zainwestowanie w taki sprzęt pozwala nam wykorzystywać wolne chwile, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie bieżni treningowej lub roweru stacjonarnego?

Bieżnie

Bieganie to najprostszy i najstarszy sport świata. Nie wymaga żadnego innego wyposażenia poza butami. No chyba, że zależy nam na treningach w domu… wtedy właśnie potrzebna jest bieżnia. Dzieli się je na cztery zasadnicze rodzaje:

 • Bieżnia mechaniczna – jej konstrukcja opiera się na pasie zamocowanym na walcach. To my sami poprzez pracę nóg wprawiamy w ruch bieżnię. Taka technologia może być lekkim utrudnieniem dla początkujących, ale wystarczy trochę wprawy, by zrozumieć na czym to wszystko polega. Nie jest napędzana silnikiem, co stanowi znaczną oszczędność prądu.
 • Bieżnia elektryczna – prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj bieżni. Bieżnik sam porusza się pod naszymi stopami, a my możemy dostosować jego prędkość, a często również kąt nachylenia. Takie urządzenie posiada wiele programów umożliwiających spalenie tłuszczu lub popracowanie nad interwałami.
 • Bieżnia antygrawitacyjna – zastosowanie najnowszych technologii pozwoliło stworzyć bieżnię odciążającą nasz organizm. Dzięki temu treningi stają się mniej wymagające, a my możemy biegać więcej bez obawy o kontuzję. Jest świetnym wyborem dla osób, którym zdrowie nie pozwala na zwykłe bieganie oraz dla osób wracających do treningów po kontuzji. Niestety jest to sprzęt bardzo drogi.
 • Bieżnia ciśnieniowa – jeden z nowszych wynalazków. Jest to bieżnia zaopatrzona w specjalną kapsułę, w której spalanie kalorii za sprawą generowanego podciśnienia jest większe niż przy normalnych treningach.

Najpopularniejsze do użytku domowego są bieżnie mechaniczne oraz bieżnie elektryczne. Charakteryzują się one wieloma parametrami.

 • Moc silnika –ważna w przypadku bieżni elektrycznych. W zależności od wartości mocy, bieżnia może być wykorzystywana do treningów o różnej intensywności.
 • Wielkość bieżnika – wiedząc, kto będzie korzystał z bieżni powinniśmy odpowiednio dobrać wymiary bieżnika. Inne parametry będą konieczne dla dorosłego mężczyzny, a inne dla drobnej nastolatki.
 • Nośność – jest to siła udźwigu, czyli maksymalna waga osoby, która może biegać na bieżni.
 • Nachylenie – w bieżniach elektrycznych kąt nachylenia zazwyczaj jest regulowany, natomiast w bieżniach mechanicznych może być z góry określony.
 • Maksymalna prędkość – Bieżnie zazwyczaj mają zakres prędkości określony przez producenta.
 • Monitor i komputer –bieżnie mają wbudowane komputery zwykle o znacznym zakresie możliwości. Część z nich potrafi mierzyć puls oraz dokładnie określać ilość spalanych kalorii.

W zależności od wybranego modelu powyższe parametry będą ulegać zmianie. Należy wziąć je pod uwagę, uwzględniając indywidualne preferencje, tak aby wybrać sprzęt najlepiej dostosowany do własnych potrzeb.

Rowery stacjonarne

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów, różniących się przede wszystkim kształtem:

 • Rower pionowy – klasyczny rower, idealny dla osób początkujących, które nie mają problemów z plecami.
 • Rower poziomy – trening na nim jest nieco bardziej intensywny, a pozycja pleców mniej wymagająca.
 • Rower spinningowy – rower najbardziej przypominający tradycyjne wyczynowe szosówki. Doskonale nadaje się dla doświadczonych rowerzystów.

Rowery stacjonarne cechują się kilkoma ważnymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę.

 • Maksymalna waga osoby ćwiczącej – zwykle waga ta jest dosyć wysoka, niemniej jednak warto ją sprawdzić, szczególnie w przypadku rowerów bardziej wyczynowych.
 • Pomiary prędkości – rower powinien posiadać możliwość dokładnych pomiarów prędkości.
 • Regulacja siodełka – siodełko powinno być regulowane nie tylko w pionie, ale również w poziomie.

Zarówno bieżnie, jak i rowery stacjonarne są świetnymi rozwiązaniami dla osób zapracowanych lub trenujących w warunkach domowych. Jest to jednak profesjonalny sprzęt sportowy, więc trzeba wybierać go odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę własne preferencje i wymagania.

Najnowsze wpisy