728 x 90

Problemy skóry rąk a medycyna estetyczna

Problemy skóry rąk a medycyna estetyczna

Za pomocą dłoni wykonujemy większość codziennych czynności, dlatego ich wygląd jest odbiciem naszego wieku, doświadczeń czy trybu życia. Jednocześnie jest to jeden z podstawowych elementów, na jakie zwracamy uwagę podczas poznawania drugiego człowieka. Czyste, zadbane i często fantazyjnie ozdobione paznokcie to w dzisiejszych czasach norma. Jednakże zazwyczaj dużo mniej uwagi poświęcamy pielęgnacji skóry. Tymczasem dłonie każdego dnia narażone są na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników, takich jak niska temperatura, suche powietrze czy silne detergenty, które powodują szybsze starzenie się skóry.

Niedoskonałości skóry na dłoniach

Zmiany na dłoniach postępują znacznie szybciej niż w innych obszarach ludzkiego ciała. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest podwyższone ryzyko oddziaływania na nie różnych czynników. Jednym z nich są niekorzystne warunki atmosferyczne. Przykładowo pod wpływem niskich temperatur niechronione dłonie stają się wysuszone i podrażnione, co skutkuje ich zaczerwienieniem i pękaniem. Natomiast jeśli przy dużym nasłonecznieniu nie zadbamy o aplikację na skórę kremu z filtrem, na dłoniach prawdopodobnie pojawią się przebarwienia (tzw. plamy starcze). Hydrolipidowa warstwa skóry może zostać naruszona również poprzez ich częsty kontakt z silnymi detergentami, peelingami, a nawet wodą (np. przy ręcznym myciu naczyń). Do innych objawów starzenia się dłoni należy utrata jędrności i elastyczności (widoczna przede wszystkim na zgięciach palców) oraz prześwitywanie przez skórę żyłek.

Pielęgnacji dłoni

W codziennej, doraźnej pielęgnacji skóry dłoni warto pamiętać o regularnym nawilżaniu oraz unikać bezpośredniego kontaktu z detergentami na bazie alkoholu czy chloru. W okresie jesienno-zimowym nie można natomiast zapominać o rękawiczkach. Jednak, jeśli pragniemy szybkich, widocznych efektów, powinniśmy skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, pozytywnie wpływających na ogólny stan dłoni. Jednym z nich jest lifting termiczny (Thermage), który aktywizuje komórki do produkcji kolagenu. Skutkuje to przede wszystkim zwiększeniem elastyczności skóry. W trakcie zabiegu bezpośrednio na skórę oddziałują fale radiowe, co może być dla pacjenta nieco niekomfortowe (ciepło, świąd, delikatne szczypanie), ale zasadniczo cały proces jest bezbolesny i mało inwazyjny. Efekty ujawniają się stopniowo, przez okres od 4 tygodniu do nawet 6 miesięcy od wykonania liftingu.

Popularnym antidotum na przebarwienia znajdujące się na dłoniach jest natomiast terapia laserowa. Przykładowo wiązka światła lasera frakcyjnego Q-switched o odpowiedniej mocy i długości skutecznie eliminuje zmiany powstałe pod wpływem zażywania leków światłouczulających, przebytych chorób czy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

W pielęgnacji skóry dłoni warto pamiętać również o jej odpowiednim odżywieniu. W tym przypadku bardzo pomocny może okazać się zabieg Regeneris, który oddziałuje na komórki macierzyste i sprowadza się do iniekcji w skórę właściwą osocza bogatopłytkowego (wyodrębnionego z krwi pacjenta) wzbogaconego o odpowiedni odczynnik. Po poddaniu się takiej procedurze możemy oczekiwać lepszego ukrwienia i poprawy gęstości skóry, a także spłycenia zmarszczek i ujednolicenia jej kolorytu. W podobny sposób działa mezoterapia, podczas której małe dawki składników odżywczych są aplikowane bezpośrednio pod skórę. Wśród nich znajdują się m.in. witaminy, aminokwasy i kwas hialuronowy. Wspomniany kwas nie tylko skutecznie wypełnia zmarszczki, ale również znacząco niweluje widoczność żyłek, prześwitujących przez skórę.

Specjaliści z dziedziny medycyny estetycznej zalecają regularne poddawanie się zabiegom, których celem jest odżywienie, wygładzenie, ujędrnienie i ujednolicenie kolorytu skóry dłoni. Uzupełnieniem profesjonalnej kuracji powinna być codzienna pielęgnacja przy użyciu aptecznych lub drogeryjnych preparatów.

Najnowsze wpisy