Problem suchości pochwy niestety wciąż jest tematem tabu, dlatego narosło wokół niego wiele mitów. Z czego zatem wynika, jak się objawia i kogo dotyka niedostateczne nawilżenie pochwy?
Problem wyłącznie dojrzałych kobiet
Problem suchości pochwy najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy, ale nie tylko. Suchość pochwy często jest wynikiem zmian hormonalnych, a dokładniej spadku poziomu estrogenu. U kobiet, które przestają miesiączkować, ściany pochwy stają się cienkie i mało elastyczne. Niski poziom estrogenu wywołuje atrofię pochwy. Jej objawy to swędzenie, pieczenie oraz ból w okolicach pochwy i sromu. Objawy suchości pochwy nasilają się w trakcie stosunku seksualnego.
Mitem jest jednak stwierdzenie, że suchość pochwy dotyka wyłącznie panie w dojrzałym wieku. Często pojawia się ona bowiem u kobiet w okresie ciąży lub karmienia piersią, a także przed miesiączką. Dodatkowo wśród przyczyn takiego stanu wyróżnia się przyjmowanie leków, takich jak antybiotyki, antykoncepcja hormonalna, antydepresanty czy preparaty antyhistaminowe. Co ciekawe, infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe są zarówno objawem suchości pochwy, jak i przyczyną problemu.
Suchość pochwy to wina kobiety
W społeczeństwie pokutuje mit, że niedostateczne nawilżenie pochwy dotyczy kobiet oziębłych i niezainteresowanych aktywnością seksualną, które nie są w stanie się otworzyć na bliskość. W rzeczywistości nawet gdy kobieta jest podniecona i chce odbyć stosunek seksualny, niski poziom estrogenu uniemożliwi odpowiednie nawilżenie pochwy i sromu.
Dolegliwość ta niestety bardzo często wpędza kobiety w poczucie winy, osłabiając ich wiarę we własną kobiecość, a tym samym zmniejszając ogólną ochotę na zbliżenia. Stygmatyzowanie wywołuje kolejne kompleksy wpływające negatywnie na jej stan psychiczny, przez co problem suchości może się nasilać. W takiej sytuacji pomocne będą preparaty nawilżające pochwę, które ułatwią zbliżenie i pomogą na nowo czerpać radość z seksu.
Skomplikowana sytuacja w związku
Założenie, że problemy z odpowiednim nawilżeniem wynikają z braku miłości i tzw. chemii pomiędzy partnerami, może okazać się błędne. Bywa jednak, że objawy suchości pochwy podczas stosunku będą się pojawiać tam, gdzie brakuje wzajemnego zrozumienia. Przykładowo kobiecie, która nie ma zaufania do partnera lub nie czuje się doceniana, nie będzie bowiem zależało na seksie, przez co nie dojdzie do pobudzenia i właściwego nawilżenia pochwy. Przyczyny takiego stanu mogą leżeć w niskiej atrakcyjności partnera czy braku umiejętności komunikowania własnych potrzeb. Oprócz tego niewystarczająca ilość śluzu często jest wynikiem nieodpowiedniej lub zbyt krótkiej stymulacji bądź odmiennych potrzeb czy temperamentności kobiety i mężczyzny.
Nie tylko seks
Chociaż o suchości pochwy najwięcej mówi się w kontekście stosunków seksualnych, w rzeczywistości problem ten jest znacznie szerszy. Objawy suchości pochwy to bowiem także świąd, pieczenie, ból, kłucie i pulsowanie w okolicy sromu również w sytuacjach codziennych. Tego typu dolegliwości utrudniają bowiem bieganie, jazdę na rowerze czy nawet chodzenie. Wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który dobierze preparaty nawilżające pochwę i wdroży odpowiednie leczenie.
Zadbaj o siebie i swój styl życia
Styl życia oczywiście także może mieć znaczenie. Problem suchości pochwy bardzo często dotyka bowiem kobiety nadużywające alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Nie należy jednak zapominać, że objawy suchości pochwy często pojawiają się u osób aktywnych, które dużo pracują i są notorycznie zestresowane. Problem może dotyczyć również kobiet często korzystających z basenów publicznych. Co ciekawe, dolegliwości dodatkowo nasila noszenie obcisłych ubrań, a także sztucznej lub koronkowej bielizny.
Podsumowując, o problemie suchości pochwy mówi się coraz więcej, dlatego można oczekiwać, że kobiety znacznie częściej będą otoczone właściwą opieką i uzyskają niezbędną pomoc. W tym przypadku potrzebne jest przede wszystkim zrozumienie ze strony partnera oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.