Kwas hialuronowy jest związkiem, który naturalnie występuje we wszystkich żywych organizmach. Jego silne właściwości higroskopijne pozwalają na wiązanie dużej ilości cząsteczek wody. Co więcej jest on składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej w tkankach łącznych i odpowiada między innymi za objętość i gęstość skóry. Właściwości te są doceniane przede wszystkim w gabinetach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych składników wykorzystywanych w zabiegach upiększających. Dzięki biozgodności jego wykorzystanie jest w pełni bezpieczne i pozwala uniknąć skutków ubocznych.
Właściwości kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Dzięki niemu skóra jest odpowiednio gęsta, wypełniona i nawodniona. Z wiekiem zaobserwować można pojawienie się pierwszych oznak starzenia takich jak zmarszczki, bruzdy i skłonność do przesuszenia. Jedną z przyczyn są ubytki w zasobach kwasu hialuronowego, który wraz z włóknami kolagenowymi jest odpowiedzialny za jędrność skóry. Oprócz tego rolą kwasu hialuronowego jest wiązanie wody, dzięki czemu skóra jest prawidłowo nawilżona i odporna na stres mechaniczny. Jeszcze jedną ważną funkcją tej substancji jest działanie antyoksydacyjne. Kwas hialuronowy wspiera barierę ochronną skóry i niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników.
Czym jest usieciowany kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy usieciowany stosowany jest jako wypełniacz. Dzięki odpowiedniej budowie połączonych ze sobą krzyżowo cząsteczek jest on metabolizowanych przez ludzki organizm w wolnym tempie. To sprawia, że pozostaje on w organizmie zdecydowanie dłużej niż jego nieusieciowana forma. Stosowane w zabiegach mających na celu wypełnienie bruzd, zmarszczek czy ubytków preparaty poddawane są procesowi stabilizacji. Dzięki temu kwas hialuronowy jest w stanie utrzymać się w organizmie nawet do 12 miesięcy.
Usieciowany kwas hialuronowy – w jakich zabiegach się go stosuje?
Dzięki wysokiej stabilności usieciowany kwas hialuronowy i preparaty na jego bazie stosowane są z powodzeniem jako wysokiej jakości wypełniacze. Gwarancją bezpieczeństwa są nadawane takim produktom certyfikaty zgodności i bezpieczeństwa (ISO oraz FDA). Jednym z popularnych preparatów stosowanych w zabiegach medycyny estetycznej jest Juvederm. Przy użyciu kwasu można skutecznie redukować zmarszczki, korygować kształt ust a oraz modelować wybrane strefy twarzy np. nos. Usieciowany kwas hialuronowy jest więc stosowany przede wszystkim do wolumetrii, wypełniania zmarszczek, modelowania ust oraz mezoterapii głębokiej.
Kwas hialuronowy, szczególnie w postaci usieciowanej jest najpopularniejszym wypełniaczem stosowanym w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki biozgodności pozwala zapewnić pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa, a efekty jego stosowania są bardzo naturalne.