728 x 90

Wyrywanie zębów – jak przygotować się do zabiegu?

Wyrywanie zębów – jak przygotować się do zabiegu?

Wyrywanie zębów to zabieg, który często napawa nas lękiem. Niestety zdarza się, że leczenie zębów nie przynosi oczekiwanych skutków i jedynym wyjściem pozostaje ekstrakcja, czyli ich chirurgiczne usunięcie. W tym miejscu warto podkreślić, że obecnie każda klinika stomatologiczna jest odpowiednio przygotowana i właściwie wyposażona do przeprowadzania tego typu zabiegów w sposób bezpieczny, skuteczny i komfortowy dla pacjenta. O ile samo wyrywanie zębów jest czynnością wykonywaną przez stomatologów, o tyle odpowiednie przygotowanie do zabiegu należy do obowiązków pacjenta. Jak zatem przygotować się do usunięcia zęba?

Ze zdjęciem

Bezpośrednio przed zabiegiem należy oczywiście zastosować się do zaleceń stomatologa i wykonać zdjęcie pantomograficzne, zwane potocznie panoramą. Tego typu zdjęcie rentgenowskie obrazuje całą szczękę i pozwala lekarzowi ocenić położenie zęba, który ma zostać usunięty oraz określić przebieg korzeni zębowych. Jeśli leczenie zębów odbywa się na Narodowy Fundusz Zdrowia, pacjent ma prawo do refundacji takiego zdjęcia raz na trzy lata. Jeśli wyrywanie zębów wykonujemy w prywatnym gabinecie, za zdjęcie pantomograficzne płacimy oczywiście sami. Pamiętajmy również, że w każdym przypadku ekstrakcja zęba powinna być poprzedzona wywiadem lekarskim, który pozwoli wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do jej wykonania. W tym przypadku mamy obowiązek podać wszelkie informacje dotyczące stanu naszego zdrowia, rzetelnie i uczciwie odpowiadając na pytania zadawane przez specjalistę.

Kiedy do wyrwania?

Umawiając się na zabieg usunięcia zęba w klinice stomatologicznej najlepiej ustalić taki termin, aby po danym dniu mieć przynajmniej 2 dni, w które bez problemu zostaniemy przyjęci w razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań czy niepokojących objawów. Z tego powodu najlepiej, jeśli usuwanie zęba nie jest wykonywane bezpośrednio przed weekendem, ale przykładowo na początku tygodnia. Ponadto, jeśli chorujemy na cukrzycę lub mamy problem z krzepliwością krwi, umówmy się zabieg w godzinach porannych.

Zalecenia, czyli o czym należy pamiętać

Jeśli czeka nas ekstrakcja zęba, nie powinniśmy przychodzić do kliniki stomatologicznej będąc na czczo, gdyż przez kilka godzin po wykonaniu zabiegu nie będziemy w stanie spożywać posiłków. Bezwzględnie powinniśmy natomiast zrezygnować z picia alkoholu przed zabiegiem. Alkohol może bowiem obniżać skuteczność podanych przez stomatologa środków znieczulających. Należy także zachować ostrożność w zakresie przyjmowania leków przeciwbólowych. Niektóre z nich także mogą negatywnie oddziaływać na znieczulenie. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z dentystą. Odpowiednio przygotować powinny się także osoby, które nałogowo palą papierosy. Po usunięciu zęba zaleca się bowiem okres wstrzemięźliwości od palenia, gdyż nikotyna rozpuszcza skrzep, co może doprowadzić do bardzo dotkliwych powikłań (tzw. pusty zębodół). Palacze powinni więc zaopatrzyć się w dowolny preparat łagodzący głód nikotynowy (np. w formie tabletek lub plastrów).

Choć wyrywanie zębów to dla stomatologów czynności rutynowe, dla pacjentów zwykle oznaczają dużą dawkę stresu. Szczególną obawą napawa nas zazwyczaj usunięcie ósemki, które kojarzy się ze szczególnym stopniem skomplikowania i długą rekonwalescencją. Nie należy jednak popadać w panikę, lecz skupić się na odpowiednim nastawieniu i właściwym przygotowaniu. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, stosujmy się również do wszelkich zaleceń stomatologa.

Najnowsze wpisy