728 x 90

Badanie USG Doppler – kiedy będzie konieczne?

Badanie USG Doppler – kiedy będzie konieczne?

Podejrzenie utrudnionego przepływu krwi to główne wskazanie do dopplerowskiego badania USG. Za pomocą tej metody lekarz specjalista sprawdza m.in. stan serca, kończyn oraz tętnic szyjnych i podobojczykowych. Schorzenia naczyń krwionośnych często mają śmiertelne skutki, dlatego odpowiednia diagnostyka jest wskazana już przy pierwszych dolegliwościach. Badanie usg Doppler to obecnie najlepsza nieinwazyjna metoda.

Badanie usg Doppler – wskazania

Usg Doppler stosuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia choroby zakrzepowej żył, miażdżycy czy niedrożności tętnic oraz przy zmianach w obrębie jamy brzusznej i narządów płciowych, gdyż w tych okolicach również mogą pojawić się tętniaki lub przetoki. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest też bezpłodność, zaburzenia erekcji oraz powtarzające się omdlenia i niedowłady różnych części ciała. Z metody korzysta się także przy badaniu stopnia zezłośliwienia guzów. Poza przebadaniem wątroby usg Doppler nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wykorzystywany sprzęt zapewnia dokładną diagnostykę i już w czasie trwania zabiegu określa wydolność żył.

Doppler żył pozwala dokładnie zlokalizować miejsce zwężenia naczyń krwionośnych oraz ewentualne zatory. Wskutek utrudnionego przepływu krwi powodują one zaburzenia czucia, drętwienie ciała, anemię, senność, brak koncentracji, problemy z pamięcią, utratę apetytu czy zawroty głowy. Niestety objawy słabego krążenia krwi są często lekceważone ze względu na długą listę potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Jeśli jednak okaże się, że mają one swój początek w nieleczonych zaburzeniach krążenia, prawdopodobnie będą się znacząco nasilać i prowadzić do groźnych powikłań.

Efekt Dopplera – na czym polega badanie dopplerowskie?

Efekt Christiana Dopplera to zjawisko odkryte i opisane dopiero w połowie XIX wieku. Dotyczy relacji między źródłem fali a jej odbiornikiem. Wspomniane zjawisko wykorzystywane jest w medycynie do diagnostyki chorób różnych układów: krwionośnego, oddechowego, płciowego czy immunologicznego. Doppler żył nie jest więc narzędziem leczniczym.

Podczas badania lekarz przykłada do ciała pacjenta specjalną głowicę, która wysyła falę ultradźwiękową wnikającą w głąb skóry. Skóra zostaje wcześniej posmarowana odpowiednim żelem. W organizmie następuje odbicie fali od aktywnych w tym czasie krwinek. Dzięki zachodzącej reakcji aparat zapisuje zmiany częstotliwości odbicia fali i przedstawia na ekranie miejsca, w których brakuje przepływu krwi lub jest on na tyle mały, że może być przyczyną choroby. Poza obrazem lekarz odbiera również dźwięki płynącej krwi oraz ewentualne szumy (w przypadku patologii).

Usg Doppler żył kończyn dolnych a dalsze leczenie

Usg Doppler trwa ok. 40 minut, a po zakończeniu badania pacjent od razu otrzymuje wynik w formie wykresu, który omawia lekarz. Na podstawie badania może on zaproponować leczenie farmakologiczne, skierować pacjenta na operację lub zalecić ogólne zmiany w stylu życia polegające na wprowadzeniu dobrych nawyków żywieniowych oraz umiarkowanej aktywności fizycznej. Do problemów z przepływem krwi (zwłaszcza w kończynach dolnych) bardzo często przyczynia się bowiem brak ruchu i zbilansowanej diety opartej na witaminach i produktach nieprzetworzonych, przewlekły stres i zmęczenie oraz spożywanie zbyt małej ilości wody. Zmiana tego typu nawyków może zapobiec wielu chorobom.

Przy problemach z krążeniem krwi, konieczne jest usg Doppler żył kończyn dolnych, brzucha, serca lub innych obszarów pokrytych naczyniami krwionośnymi. Niedokrwienie każdego z narządów w skrajnych przypadkach może doprowadzić bowiem do śmierci. Usg to narzędzie diagnostyczne, które daje natychmiastowy obraz, precyzyjnie lokalizuje źródło utrudnionej cyrkulacji krwi i umożliwia lekarzowi rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Inspirowane: Centrumflebologii.pl – pajączki na nogach

Najnowsze wpisy