728 x 90

Hodowla tuczników – najważniejsze aspekty

Hodowla tuczników – najważniejsze aspekty

Hodowla tuczników nie jest łatwym zadaniem. Świnie to zwierzęta hodowlane, które wymagają znacznej uwagi i cechują się wysoką wrażliwością na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie warunki powinno się zapewnić tym zwierzętom oraz jak należy żywić tuczniki.

Warunki hodowli tuczników

W przypadku hodowli intensywnej zwierzęta przebywają na hali lub w oborze. Budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła oraz oddziaływaniem wilgoci. Należy zadbać o efektywną wentylację i zabezpieczyć zwierzęta przed hałasem z zewnątrz. Zwierzęta muszą być chronione przed pasożytami, pleśnią i grzybami, dlatego bezwzględnie trzeba regularnie czyścić i wietrzyć halę lub oborę. Ważne, aby świnie miały wystarczająco dużo miejsca na swobodny ruch. To wszystko ma ogromny wpływ na ich odporność i przyrost.

Prawidłowe żywienie tuczników

Planując żywienie tuczników, należy wziąć pod uwagę m.in. wiek i masę zwierząt. W zależności od fazy wzrostu świnie mają różne potrzeby żywieniowe. Szczególnie istotne jest dostosowanie poziomu biała i aminokwasów. Jeśli poziom aminokwasów będzie zbyt niski, tuczniki będą rosnąć wolniej, jednocześnie ich otłuszczenie będzie wyższe. Kluczowym aminokwasem jest lizyna. To do niej dostosowuje się ilość innych aminokwasów egzogennych, aby żywienie tuczników było efektywne.

Aminokwasy w żywieniu świń pochodzą z białka pasz. Zboża odznaczają się stosunkowo niską zawartością białka, natomiast strączki, rośliny oleiste i pasze pochodzenia zwierzęcego są wysokobiałkowe. W żywieniu świń stosuje się zwykle mieszanki paszowe, które bazują na zbożu. Żywienie tuczników obejmuje jednak różne dodatki paszowe, np. enzymy, probiotyki i zakwaszacze.

Bardzo ważny jest oczywiście stały dostęp do świeżej wody. Szacuje się, że jedno poidło przypada na 10 świń. Zimą woda dla zwierząt powinna być podgrzewana. W przypadku podawania tucznikom paszy mokrej ilość wody może być mniejsza.

Jak zapobiegać agresji wśród zwierząt?

Hodowcy powinni liczyć się z możliwością wystąpienia agresji wśród zwierząt. Często jest to wynik walki o dominację, gryzienie innych osobników może być także wywołane zbyt dużym zagęszczeniem. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim należy zadbać o to, by świnie miały wystarczająco dużo miejsca. Również w tym przypadku istotny jest dostęp do wody i zdrowej paszy – pragnienie i głód prowadzą do frustracji wśród zwierząt. Można też wyposażyć halę, na której przebywają zwierzęta, w drewno do gryzienia, worki z sianem, wiszące łańcuchy i inne bezpieczne zabawki.

Hodowla tuczników wymaga dużej wiedzy i zaangażowania ze strony rolników. Zwierzętom hodowanym należy zapewnić nie tylko dostęp do odpowiedniej paszy, ale także szeroko pojęte warunki dobrostanu, tzn. trzeba zaspokoić ich potrzeby fizyczne, behawioralne i społeczne.

Najnowsze wpisy