728 x 90

Szalunki – kupić czy wypożyczyć?

Szalunki – kupić czy wypożyczyć?

Budowa lub remont domu to proces, który wymaga dużej ilości czasu, energii i środków finansowych. Korzystając z usług profesjonalnych ekip budowlanych, można oszczędzić czas, jednak rozwiązanie to niesie za sobą spore koszty. Z kolei oszczędność na profesjonalnej firmie remontowej lub budowlanej znacząco wydłuża czas trwania całej inwestycji i zmusza do podejmowania decyzji odnośnie materiałów budowlanych. W przypadku szalunków pojawia się pytanie, czy lepiej kupić poszczególne komponenty, czy czasowo je wypożyczyć.

Szalunki – właściwości

Szalunki to tymczasowe formy, które nadają formę mieszance betonowej, z której wylewane są fundamenty, stropy czy ściany. Formy te zdejmowane są po całkowitym związaniu się mieszanki. Na rynku dostępne są szalunki z różnych materiałów – m.in. z metalu, drewna lub płyt ze sklejki. Inwestorzy i firmy budowlane najczęściej wybierają szalunki z desek sosnowych lub szalunki stalowe, wykonane z wodoodpornej sklejki. Warto podkreślić, że niektóre konstrukcje wymagają wzmocnienia specjalnymi zbrojeniami.

Ciężko wyobrazić sobie budowę budynku bez użycia szalunków. Proces wylewania fundamentów byłby dużo wolniejszy, a same fundamenty mniej stabilne. Wykorzystanie tymczasowych form pozwala zabezpieczyć fundamenty oraz zatrzymuje proces osypywania się gruntu. Wpływa to nie tylko na stabilność i trwałość całej konstrukcji, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących przy budowie. Konstrukcje tego typu wykorzystywane są również przy wznoszeniu ścian oraz sufitów.

Wynajem szalunków

Osoby prywatne lub małe przedsiębiorstwa, które korzystają z szalunków sporadycznie, zwykle wybierają współpracę z punktami, które oferują szalunki na wynajem. Przykładowo koszt zakupu szalunku z desek sosnowych na strop o powierzchni 100 m2 to wydatek rzędu 2500-3500 zł. Koszt wypożyczenia waha się natomiast w granicach od 0,8 zł do 2,3 zł za m2 za dobę. Szalunki zazwyczaj można wypożyczyć na minimum 30 dni, a taki czas bardzo często wystarcza na wykonanie wszystkich podstawowych prac.

Coraz częściej również większe firmy budowlane korzystają z wypożyczalni szalunków. Koszty, związane z zakupem własnych konstrukcji, nie kończą się bowiem na samym zakupie. Szalunki trzeba dowieźć na miejsce budowy i odpowiednio zainstalować. Należy je również właściwie konserwować i dysponować miejscem na ich przechowywanie. W przypadku, gdy korzystamy z usług wypożyczalni, o wszystkie te aspekty nie musimy się martwić. Otrzymujemy przygotowany do instalacji sprzęt, dostarczony na miejsce budowy.

Rodzaje szalunków

Wypożyczając szalunki, otrzymujemy formy dopasowane do naszych aktualnych potrzeb, odpowiadające wymaganiom technicznym i posiadające odpowiedni system montażu. Zakup szalunków wiąże się natomiast z ryzykiem, że będą one idealnie dopasowane jedynie do konkretnej budowy. Firmy świadczące usługi wypożyczania tego typu sprzętu, mają na swoim stanie tak różnorodny asortyment, że zawsze są w stanie dopasować go do potrzeb inwestora.

Wynajem szalunków do wykopów to tylko jedno z przeznaczeń tego typu konstrukcji. Poza szalunkami fundamentowymi, w budownictwie wykorzystywane są również szalunki słupowe, stropowe oraz szalunki ścienne. Wynajem wszystkich tych typów szalunków jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Decydując się na wynajem szalunków, nie trzeba martwić się o ich transport, montaż i magazynowanie. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych wykopów czy nietypowych stropów dostawa brakujących elementów jest niemal natychmiastowa, dlatego płynność prowadzenia prac zostaje zachowana. Wynajem szalunków to zatem oszczędność czasu, energii i środków pieniężnych.

źródło: szalunkiweb.pl – szalunki stropowe

Najnowsze wpisy