728 x 90

Jak dobrać lampę do uprawy roślin? – oświetlenie LED w roli głównej

Jak dobrać lampę do uprawy roślin? – oświetlenie LED w roli głównej

W uprawie roślin pod osłoną ważną rolę odgrywa światło, które ma bezpośredni wpływ na jakość plonów. Z tego względu sztuczne oświetlenie powinno w jak najwyższym stopniu zastępować światło dzienne. Rośliny naturalnie wykorzystują bowiem światło słoneczne do prawidłowego wzrostu i dojrzewania. Natomiast w warunkach hodowlanych, w miejscach z ograniczonym dostępem do światła wykorzystują źródła sztuczne. W projektowaniu rozmieszczenia lamp względem roślin należy uwzględnić rodzaj hodowli, etap wzrostu roślin oraz aspekt energooszczędności. Jak zatem dobrać odpowiednią lampę do uprawy roślin, aby uzyskać maksymalne plony?

Lampy do uprawy roślin – podstawowe właściwości

Najpopularniejszym modułem oświetleniowym do uprawy roślin są listwy LED. Sprawdzą się one zarówno w początkowej fazie upraw, jak i do intensyfikacji ilości oraz podwyższania jakości plonów. Listwy LED umożliwiają bowiem optymalizację czasu naświetlania, natężenia, temperatury oraz długości fal świetlnych. Odpowiednia barwa diod sprawia, że rośliny w 100% chłoną emitowane światło, co ma bezpośrednie przełożenie na ich prawidłowy wzrost. Ponadto diody pobierają znacznie mniej prądu niż żarówki i nie nagrzewają się. Dzięki temu nie ma konieczności instalacji dodatkowego systemu chłodzącego. Lampa do uprawy roślin w formie listwy LED to również gwarancja znacznie większej żywotności w porównaniu z klasycznymi żarówkami czy lampami HPS.

Gdzie stosować lampę do uprawy roślin?

Lampa do uprawy roślin znajduje zastosowanie w miejscach, do których nie dociera światło słoneczne. Dzięki modułom oświetleniowym o bardzo zróżnicowanych parametrach kolor czy intensywność strumienia świetlnego można dopasować do rodzaju uprawianych roślin. Lampy LED znajdują zastosowanie w uprawie różnych gatunków roślin, zarówno w okresie ich wzrostu, jak i podczas dojrzewania. Stałe i równomierne światło znakomicie uzupełnia, a wielu przypadkach w pełni zastępuje naturalne światło słoneczne oraz sprawia, że rośliny rosną intensywniej i dojrzewają szybciej. Warto podkreślić, że lampa do roślin może również wspierać działanie światła emitowanego przez lampę HPS.

Jak dobrać odpowiednią lampę do uprawy roślin?

W fazie kiełkowania i wzrostu roślin ważne jest dostosowanie optymalnego spektrum długości fali światła, określane symbolem nm. Istnieje wiele rodzajów lamp ledowych, które należy dobrać odpowiednio do pożądanego efektu. Wyróżniamy kilka podstawowych barw, które mają określony wpływ na rozwój rośliny:

  • Niebieska (spektrum 400–500 nm) – przyspiesza wegetację i wzrost roślin.
  • Czerwona (spektrum 400–500 nm) – intensyfikuje kiełkowanie oraz wspiera rozkwit pąków roślin.
  • Zielona (spektrum 525–540 nm) – rośliny pochłaniają niewielkie ilości tej barwy, dlatego wymierne efekty uzyskuje się poprzez mieszanie białego, niebieskiego i czerwonego światła.
  • Ultrafioletowa (UVb, spektrum 280–320 nm) – poprawia pigmentację roślin w okresie wzrostu oraz chroni je przed szkodliwym owadami.
  • Podczerwona (IR, 730 IR dopełnia czerwony 660) – wzmacnia działanie barwy czerwonej w okresie kwitnienia.

Lampy do uprawy roślin są niezbędne w przypadku braku odpowiedniej ilości światła słonecznego. Prawidłowo dobrane moduły przyspieszają bowiem proces wegetacji, wzrostu i dojrzewania upraw, zwiększając osiągane plony. Zapewne warto więc zadbać o optymalne warunki oświetleniowe, decydując się na listwy ledowe oferowane przez internetowe oraz stacjonarne sklepy ogrodnicze.

Źródło: Botaniczny.com – drzewka bonsai

Najnowsze wpisy