728 x 90

Prawo jazdy kategorii A – dlaczego warto?

Prawo jazdy kategorii A – dlaczego warto?

Dlaczego warto zrobić prawo jazdy kategorii A? Jakie są koszta i jak wygląda proces zdobycia tego uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii A – dlaczego warto?

Główną zaletą, która przemawia za posiadaniem prawa jazdy kategorii A, jest duża oszczędność czasu. Kierowcy, którzy zdobyli to uprawnienie, w łatwy i szybki sposób mogą przejechać przez najbardziej zatłoczone ulice w mieście. Ponadto łatwiej jest znaleźć miejsce parkingowe niż w przypadku samochodu osobowego. Kolejnym zachęcającym argumentem, który może przekonać szczególnie młode osoby do zdobycia tego uprawnienia, jest fakt, że motocykle są znacznie tańsze od samochodów osobowych. Ponadto dla wielu osób posiadanie i korzystanie z motocykli to niezależność od innych osób. Takie osoby bez problemów przemieszczają się po ulicach i szybko dojadą na uczelnię czy do miejsca pracy. Posiadacze prawa jazdy kategorii A mogą prowadzić motocykle o każdej mocy i silniku. Motocykliści, którzy mają uprawnienia A2 i A1 czasami są niezadowoleni ze zbyt niskiej mocy ich maszyn, ponieważ te jednoślady są objęte odpowiednimi ograniczeniami. Osoby, które mają prawo jazdy kategorii A, mogą korzystać z każdego motocyklu. Maszyna o wyższej mocy i bardziej pojemnym silniku może dojechać dalej, dzięki czemu można wybierać się na dłuższe trasy na przykład na wakacje. Podczas jazdy należy zastosować się do wszelkich zasad bezpieczeństwa i założyć na siebie kask oraz kombinezon ochronny.

Jakie są koszta prawa jazdy kategorii A?

Koszta związane ze zdobyciem prawa jazdy kategorii A są uzależnione od wyboru kategorii i ośrodka. Przykładowo koszt kategorii na motorower oscyluje w okolicach tysiąca złotych. Reszta kategorii to koszta około dwóch do dwóch i pół tysiąca złotych. Natomiast szkolenia rozszerzające kosztują około tysiąca pięciuset złotych. Ponadto prócz tych kwot trzeba dodać koszt badań lekarskich, czyli około dwustu złotych. Odpowiednie opłaty należy uiścić również za egzamin teoretyczny- 30 złotych oraz za egzamin praktyczny- 140 złotych. Powtórka egzaminu jest płatna, a po jego zaliczeniu trzeba zapłacić sto złotych za dokument.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Zdobycie tego uprawnienia wymaga od zdającego przede wszystkim zaangażowania i nauczenia się podstawowych zasad ruchu drogowego. Po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy i przebadaniu przez lekarza, który sprawdzi wzrok i zdrowie rozpoczyna się kurs. Początkowo jest to szkolenie teoretyczne, które trwa trzydzieści godzin. Uczęszczanie na wykłady jest nieobowiązkowe, a do egzaminu można przygotować się samodzielnie. Wymagane jest zaliczenie kursu pierwszej pomocy, którego długość to cztery godziny. Kolejnym krokiem jest zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ostatnim krokiem jest uiszczenie opłaty za dokument, na który czeka się około tygodnia.

 

Najnowsze wpisy