728 x 90

Czy u dzieci przeprowadza się leczenie kanałowe zębów mlecznych?

Czy u dzieci przeprowadza się leczenie kanałowe zębów mlecznych?

Wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć, szczególnie z perspektywy dziecka. Tymczasem takie zabiegi jak choćby leczenie kanałowe to często ostatnia szansa, aby uratować ząb. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy konieczne i przede wszystkim opłacalne jest leczenie mleczaków, skoro zęby te i tak po pewnym czasie wypadną? Co na ten temat sądzą dentyści? Czy leczenie kanałowe u dzieci ma sens?

Dobry stomatolog dziecięcy zadba o zdrowie zębów Twojego dziecka

Stomatologia dziecięca w ostatnich latach oferuje coraz więcej zabiegów skierowanych do małych pacjentów. Rośnie też świadomość rodziców co do tego, że nie tylko stałe zęby, ale także mleczaki wymagają opieki specjalistów. Mowa tutaj szczególnie o przypadkach, w których dziecko odczuwa dyskomfort lub ból. Wówczas konieczna jest pilna wizyta u dentysty, który rozpozna problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Próchnica u dziecka – jak przebiega?

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że zęby mleczne w porównaniu do stałych posiadają cienkie i słabo zmineralizowane szkliwo, co powoduje, że procesy próchnicze postępują w tym przypadku bardzo szybko. Z tego powodu dość gwałtownie i niespodziewanie może pojawić się ból, który może oznaczać, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym miazgi zęba. Zbyt późna interwencja stomatologiczna może skutkować koniecznością ekstrakcji, a więc usunięcia zęba. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zęby mleczny należy leczyć kanałowo. Wielu rodziców uważa, że skoro i tak same wypadną, zabieg jest zbędnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego! Nieleczone mleczaki mogą w dłuższej perspektywie skutkować chorobami całej jamy ustnej, zapaleniem dziąseł czy w przyszłości nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów stałych – prowadzi to do długotrwałego i kosztownego leczenia.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Celem leczenia endodontycznego jest usunięcie chorej miazgi z kanałów zęba, oczyszczenie ich, a następnie uzupełnienie tej przestrzeni stosownym materiałem. Warto podkreślić, że mleczaki są trudne do leczenia ze względu na ich budowę. Czy w każdym przypadku można przeprowadzić leczenie kanałowe zębów mlecznych? Stomatolog podejmie się zabiegu dopiero po uformowaniu się korzenia zębowego. Okres ten jest kwestią indywidualną i następuje zazwyczaj po około roku od wyrośnięcia zęba. Niektóre zęby jak m.in. kły czy trzonowce można leczyć kanałowo tylko wówczas, gdy dziecko ukończyło 3. rok życia.

Jak wygląda leczenie mleczaków? 

Leczenie jest przeprowadzane co do zasady przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego i z reguły z użyciem mikroskopu, dzięki czemu zabieg jest dokładniejszy i dentysta ma możliwość całkowitego usunięcia miazgi. Jest to o tyle ważne, że źle przeprowadzone leczenie może przynieść więcej szkody niż pożytku, a w niedalekiej przyszłości dziecko znów odczuje, że z zębem, który miał być wyleczony, dzieje się coś niedobrego. Przed rozpoczęciem leczenia wykonuje się zdjęcie rentgenowskie i dopiero wtedy stomatolog ma pewność, czy nie istnieją żadne przeciwskazania do podjęcia działań. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie do leczenia, dentysta na pierwszej wizycie otwiera ząb, a następnie rozprowadza specjalną pastę, która ma spowodować obumarcie nerwu. Po pewnym czasie dokładnie oczyszcza ząb oraz wprowadza bakteriobójczy płyn. Dopiero na ostatniej wizycie stomatolog kontroluje stan zęba i wypełnia ubytek.

Jak więc widzimy, leczenie kanałowe zębów mlecznych to wbrew pozorom skomplikowany zabieg, który musi zostać przeprowadzony z zachowaniem wszelkich standardów. Choć procedura jest skomplikowana i kosztowna, warto ją przeprowadzić. Utrzymanie zębów mlecznych pozwala uniknąć skomplikowanych wad zgryzu, które mogą się pojawić w momencie wymiany zębów na stałe. Zapobiega też przenoszeniu się próchnicy na zęby trzonowe.

Najnowsze wpisy