728 x 90

Stomatologia dziecięca – najczęściej wykonywane zabiegi

Stomatologia dziecięca – najczęściej wykonywane zabiegi

Wizyty w gabinecie stomatologicznym z dzieckiem już od najmłodszych lat to bardzo dobry pomysł. Doświadczony stomatolog zapewni rutynową opiekę, aby dzieci mogły zachować dobry stan zdrowia jamy ustnej. Poniżej charakteryzujemy podstawowe zabiegi, które są wykonywane u dzieci.

Jakie zabiegi stomatologiczne są najczęściej wykonywane u dzieci?

Zabiegi stomatologiczne u dzieci różnią się nieco od tych wykonywanych u osób dorosłych, ale są stosunkowo podobne. Dzieci częściej odwiedzają gabinety stomatologiczne, ponieważ ich zęby wciąż się rozwijają. Ważne jest, aby wzrost ten był monitorowany przez dentystę dziecięcego, aby upewnić się, że przebiega w sposób prawidłowy. Poniżej przedstawionych jest kilka najczęściej stosowanych zabiegów stomatologicznych u dzieci.

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest skutecznym zabiegiem wykonywanym w celu zapobiegania próchnicy. Utrudnia odkładanie się i twardnienie płytki nazębnej na powierzchni zębów. Zabieg ten trwa zaledwie kilka minut. Po zabiegu dziecko może zostać poproszone, aby nie płukać, nie jeść i nie pić przez co najmniej 30 minut, aby zęby mogły wchłonąć fluor. W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej dziecka lub zaleceń lekarza, co trzy, sześć lub 12 miesięcy może być wymagane powtórzenie zabiegu.

Czyszczenie zębów

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w celu regularnego czyszczenia zębów, to kolejny powszechny i ważny zabieg stomatologiczny u dzieci. Rutynowe czyszczenie jest ważne, ponieważ zęby dzieci są bardziej podatne na próchnicę z powodu nadmiernego spożycia cukru i nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Czyszczenie zębów jest prostym, bezbolesnym zabiegiem i pozwala usunąć nagromadzoną płytkę nazębną, która może później przekształcić się w kamień nazębny.

Wypełnienie

Jednym z najczęstszych zabiegów stomatologicznych, które wykonują stomatolodzy dziecięcy, są wypełnienia. Zęby dzieci są podatne na próchnicę, co najczęściej prowadzi do powstawania ubytków. W większości przypadków ubytki można leczyć właśnie za pomocą szybkiego i prostego zabiegu wypełnienia. W pierwszej kolejności dentysta znieczuli zakażony ząb i usunie wszystkie uszkodzone tkanki. Następnie, po wykonaniu nawiercenia, ząb zostanie wypełniony materiałem wybranym przez dentystę i rodzica. Powszechnie stosowanymi materiałami są amalgamat srebra lub porcelana ceramiczna, z których oba są trwałe i skutecznie uszczelniają ząb. Nowsze wypełnienia dentystyczne zawierają związki ceramiczne, które naśladują wygląd naturalnych zębów. Związki te, często nazywane żywicami kompozytowymi, są zwykle stosowane na przednie zęby, gdzie ważny jest naturalny wygląd.

Ekstrakcja

Równie popularnym zabiegiem stomatologicznym u dzieci jest ekstrakcja zęba. Choć może się to wydawać zaskakujące, wiele dzieci już we wczesnej młodości wymaga przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji. Kiedy zęby są nadmiernie zakażone lub nie ma na nie wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, dentysta dziecięcy może zalecić usunięcie zęba. Ekstrakcje mogą być przerażające dla dzieci, jednak stomatolodzy dziecięcy mają doświadczenie w wykonywaniu takich zabiegów. Wykonywane jest znieczulenie miejscowe, aby dziecko w ogóle nie odczuwało bólu.

Korony dentystyczne

Uszkodzenia zębów poprzez niefortunne upadki u dzieci to niestety dość częsta sytuacja. W celu odtworzenia pierwotnego kształtu zębów można zastosować koronę dentystyczną. Korona to nakładka mocowana na istniejącym zębie, która zwykle zakrywa jego część powyżej linii dziąseł. W efekcie korona staje się nową zewnętrzną powierzchnią zęba. Korony mogą być wykonane z porcelany lub metalu. Najczęściej preferowane są korony porcelanowe, ponieważ oddają wygląd naturalnych zębów i są bardzo wytrzymałe. W laboratorium powstaje korona z powstałego odcisku zęba dziecka, co pozwala technikowi dentystycznemu zbadać wszystkie aspekty zgryzu i ruchów szczęki. Korona jest następnie specjalnie przygotowywana, tak aby zgryz i ruchy szczęki dziecka funkcjonowały w sposób naturalny po założeniu korony.

Najnowsze wpisy